Как парите могат да ни направят по-здрави

07.11.2013 | 11:45
по статията работи: Екип на Econ.bg
Това е емпирично доказан факт
Как парите могат да ни направят по-здрави

Напрегнато всекидневие, множество задачи в работата, нездравословно хранене... А искаме да сме във форма и да се чувстваме добре. Отвсякъде се чуват призиви да спортуваме и да, действително, физическите упражнения помагат. Но само знанието за тяхната ефективност невинаги ни убеждава, че трябва да станем по-рано сутрин и да отделим 30-тина минути за спорт. 

Е, как да се мотивираме?

Няма страшно, хората са го измислили. Парите! Както в много други сфери на живота ни, парите и тук могат да бъдат използвани като основен мотиватор.

От една страна, ако си купим карта за фитнес, скъпа екипировка или предплатим таксата за йога, бокс или пилатес, ще имаме стимул да „консумираме“ изхарченото.

Но още по-добре е, ако получаваме, вместо да даваме.

Добър пример в тази насока са наскоро обявените резултати от изследване в Канада. То разглежда поведението на група хора, страдащи от проблеми със сърцето. Препоръчани им били редовни леки физически упражнения с цел намаляване на теглото и редуциране на риска от сърдечен удар.

Общо 1500 души посещавали спортен център по програмата в продължение на шест месеца. След края на инициативата обаче повечето от тях спрели с тренировките, макар и да били усетили положителния ефект от предписаната им и поета от държавата спортна дейност.

И тогава на ръководителите на програмата им хрумнала идея. Да дават на пациентите по 5 долара на седмица, за да продължат да се грижат за здравето си.

Резултатът бил впечатляващ, хората масово започнали да се завръщат в спортния център.

Според представителя на програмата Марк Мичъл този разход е далеч по-малък от парите, които здравната система би отделяла да лекува въпросните пациенти при последващо задълбочаване на проблемите им – в случай че те престанат да се грижат за себе си. По думите му придобиването на трайни навици за спортна активност дори би спестило милиони на здравния бюджет.

Всъщност от информация на Science Daily става ясно, че подобни програми се срещат все по-често от няколко години – именно в Канада, а също и в САЩ. На практика част от здравните вноски на осигурените лица се връщат при тях под формата на стимул за спорт или за отказ от тютюнопушене. Разбира се, най-важното е не получаването на самата сума, а ефективната грижа за здравето. Защото всички знаем, че трябва да се грижим за себе си, но явно, когато и ни плащат за това, нещата се получават доста по-добре...

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...