Цената на златото се повиши рекордно в края на миналата седмица

11.03.2024 | 10:20
по статията работи: econ.bg
Златото продължава устремния си възход и постигна поредния си рекорд от 2195.15 долара да тройунция след като огласения ключов отчет за американския пазар на труда засили очакванията, че Фед ща започне да намалява лихвите
Цената на златото се повиши рекордно в края на миналата седмица
Снимка: под лиценза на creative commons

Златото продължава устремния си възход и постигна поредния си рекорд от 2195.15 долара да тройунция след като огласения в края на седмицата ключов отчет за американския пазар на труда засили очакванията, че Федералният резерв ще започне скоро да понижава лихвените проценти. Скъпоценният метал за незабавна доставка поскъпна с 1.6% на 8 март за в своя осми пореден ден на печалба – най-дългият победен ход от юли 2020-а насам. И приключи седмицата с дневен ръст от 0.88% и котировка 2,178. 95 долара за тройунция. Мащабът и скоростта на поскъпването хванаха неподготвени много анализатори и търговци, които не откриват явен катализатор за щурма извън традиционните стълбове на подкрепа.

Американското министерство на труда информира на 8 март, че работодателите извън земеделския бранш са наели нови 275 хил. работници на трудов договор през февруари – доста над прогнозираните от икономистите 200 хиляди. Резултатите за януари и декември 2023-а обаче бяха ревизирани надолу с общо 167 хил. работни места и показват по-слаб ръст на заетостта, което предполага, че дългоочакваното охлаждане на пазара на труда е започнало. Безработицата пък се е повишила до 3.9% и е най-висока за последните две години. Ръстът на заплатите също се е укротил до 4.3% през миналия месец спрямо същия период на 2023-а след 4.4% януарски подем – все още недостатъчно понижение, но пък движение в правилната посока.

В отчетите си пред американските законодатели на 6 и 7 март председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл каза, че икономиката е здрава и паричните стратези придобиват все по-голяма увереност в низходящия инфлационен тренд, за да започнат да понижават лихвените проценти.

Лихвените фючърсни контракти вече оценяват на 80% вероятността американските централни банкери да направят първото си лихвено понижение до средата на юни срещу 75% преди доклада за заетостта. Малко над 25% е шансът то да се случи на 1 май. Търговците затвърдиха убеждението си за обща лихвена редукция от 1% до края на 2024-а, което е еквивалентно на четири намаления от по 25 базови пункта всяко.

По правило, понижението на лихвените проценти работи в полза на златото и се очаква и този път да повиши цената му. Продължаващото геополитическо напрежение в Близкия изток и Украйна също са положителни новини за благородния метал, защото засилват ролята му на спасително убежище при кризи и на сигурен актив в портфейлите на централните банки.

Агресивният възход на златото от началото на март доведе някои анализатори до заключението, че нови едри купувачи са влезли на пазара като инвестиционни фондове, правещи смели залози за глобалната макроикономическа перспектива.

Големият въпрос е кое може да подгрее следващата фаза на подема. А отговорът се крие във вечния заподозрян – Китай.

Защото от месеци скъпоценната суровина се колебае в близост до 2000 долара за тройунция – стойност, която преди няколко години щеше да се смята за космическа и която беше пробита за първи път през 2020-а когато се разрази пандемията от КОВИД-19. И, което е още по-необичайно, цените са впечатляващо високи въпреки рекордните лихвени проценти, които влияят негативно върху златото, защото то не носи лихвен приход.

Анализатори на суровини посочват, че световният пазар на злато напоследък не се движи от западни инвеститори, а от Китай, който през 2023-а и от началото на 2024-а е основният мотор на златните котировки. Глобалното търсене през миналата година беше стимулирано от мащабните сделки на централните банки на развиващите се държави начело с азиатския колос. Обикновените хора също купували – китайските потребители са пазарували монети, кюлчета и накити въпреки високите цени, за да защитят личните си авоари от трусовете на местните пазари на акции и имоти.

Все пак, това не означава, че Китай и другите развиващи се пазари стоят и зад последните скокове и рекорди през тази седмица, като фокусът по-скоро е във въпроса кога Федералният резерв ще започне да сваля лихвите. По данни на щатската Комисия за търговия на суровинни фючърси пък паричните мениджъри са купували ударно жълтия метал в седмицата до 5 март – денят, в който той проби предишния си рекорд от декември 2023-а.

Все пак, златото има още път докато достигне коригираните си съобразно инфлацията върхови стойности отпреди повече от десет години.

Скъпоценната суровина е поскъпнала с повече от 600% от началото на новото хилядолетие, но стойността му при отчитане на инфлацията е под върховите 850 щ. долара за тройунция от януари 1980-а, равняваща се на над 3000 долара за тройунция в наши дни.

Тазседмичният рекорд наподобява в известна степен върховата котировка отпреди 44 години когато през 1979-а металът поскъпна повече от два пъти след свалянето на шаха на Иран и съветската инвазия в Афганистан в ролята си на спасителен актив при кризи.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 15.04   1715 г. – В Южна Каролина индианците убиват 90 английски заселници, което става повод за започване на войната между англичаните и индианците. 1795 г. – Литва е...