Само 2 200 жилищни сгради с готови паспорти

20.05.2021 | 12:55
по статията работи: econ.bg
За конструктивно обследване на съществуващи сгради предложенията са в рамките 0,75 лв. - 1.50 лв./кв. м, а обследването за енергийната ефективност на блока от 0.60 до 1.20 лв./кв. м, като стойността зависи от вида на обекта и наличната документация
Само 2 200 жилищни сгради с готови паспорти
Снимка: под лиценза на creative commons

Само 2200 жилищни сгради в страната са с готови паспорти, съобщиха за "Монитор" от строителното министерство. Делът им е едва 0,11% от тези постройки в България. Юридически изискването до края на годината всяка жилищна сграда има има този документ не е отменено, потвърдиха от строителното министерство.

От ведомството припомниха, че засега има само предложения за отлагането, публикувани за обществено обсъждане, като крайният срок е 31 май. Проверка в интернет показва, че офертите за изработването на технически паспорт на сградата обикновено са до 5 лв. без ДДС за квадрат от разгърнатата застроена площ (РЗП). Във въпросната сума се включват трите основни дейности, задължителни за издаването на паспорта.

За конструктивно обследване на съществуващи сгради предложенията са в рамките 0,75 лв. - 1.50 лв./кв. м, а обследването за енергийната ефективност на блока от 0.60 до 1.20 лв./кв. м, като стойността зависи от вида на обекта и наличната документация. Заснемането на сграда по част архитектурна е от 1.50 лв. до 3.00 лв./кв. м, като то се прави само при липса на съществуващи чертежи на сградата. Заснемане на имотите, които са паметници на културата, обикновено се договарят за всеки обект в зависимост от неговата сложност. От фирми, предлагащи издаване на технически паспорт информираха, че в столицата най-голям интерес към документа има в панелните комплекси, а в провинцията от собственици на еднофамилни къщи.

Преобладаващата част от жилищните сгради в България са с технически паспорти - 1930 са санираните блокове със 100% субсидия по държавната програма, сочи справка в сайта на МРРБ. Най-много са обновените сгради в област Бургас - 236, като в областния център те са 205. На второ място по санирани блокове с пари от хазната със 189 блока е Пиринска Македония, където в областния център са обновени 143 сгради, други 26 са в гр. Гоце Делчев.

Със 7 се отчитат в гр. Сандански, а в най-големия ни зимен курорт Банско - само с една. В столицата готовите и въведени в експлоатация санирани сгради са 119 и са доста по-малко, отколкото в Благоевград. В област Пловдив броят им е 149, като само в областния център те са 72. Хасково обаче е пред града под тепетата със 100 готови обновени жилищни сгради, като в цялата област там броят на завършените блокове е 169. Най-малко санирани блокове - по 18, са завършени в областите Монтана и Силистра.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...