Приходите от ДДС и акцизи намаляват въпреки ръста на цените

04.09.2023 | 10:55
по статията работи: econ.bg
От анализа на финансовото министерство за изпълнението на бюджета личи, че към края на юли събираемостта от най-важния приходоизточник в държавата - ДДС, е малко по-ниска от миналогодишната
Приходите от ДДС и акцизи намаляват въпреки ръста на цените
Снимка: под лиценза на creative commons

Независимо от по-високите цени постъпленията от ДДС в бюджета намаляват. Това заедно с повишаването през август на обезщетенията за гледане на дете и някои други социални плащания доведоха до малък дефицит от 100 млн. лв. в държавния бюджет, който беше на излишък от над 400 млн. лв. до края на юли.

Спадът е с 0,8%.

От анализа на финансовото министерство за изпълнението на бюджета личи, че към края на юли събираемостта от най-важния приходоизточник в държавата - ДДС, е малко по-ниска от миналогодишната.

Има и 3-процентен спад на приходите от акцизи. Най-голям е спадът в приходите от ДДС от внос. През май те бяха с 9% по-ниски от миналогодишните, но през юли този спад се е задълбочил, стигайки до 14,5%.

Планът тази година е до 31 декември да се съберат 17 млрд. лв. от ДДС, докато за 2022 г. сумата беше 15,3 млрд. лв. До края на юли събраното ДДС е 50,8% от планираното за цялата година.

Същевременно разходите се увеличават, включително заради одобрените със Закона за държавния бюджет за 2023 г. плащания, дължими за вече изминали периоди. През август например НОИ изплати увеличения размер на паричните обезщетения за отглеждане на дете (780 лв.) за юли, както и доплати до новия им размер за периода януари-юни. Има и повишение на здравноосигурителните плащания, разходи за издръжка и други, коментира финансовото министерство.

Така за август се оформя дефицит от 100 млн. лв. в бюджета, което е 0,05% от БВП, сочат предварителните данни. Това означава, че най-вероятно до края на годината сметките на държавата ще успеят да се вместят в предвидения дефицит от 2,5% от БВП, освен ако не настъпят някакви непредвидени обстоятелства. Но дори да настъпят, има буфер - в задържането на капиталовите разходи, особено за обекти, за които все още няма готови проекти, или чрез получаването на по-голям дивидент от дейността на дружествата в държавната енергетика.

Като цяло разходите на държавата растат с 13,1% към края на август в сравнение със същия период на миналата година. Според справката към края на юли капиталовите разходи се движат изпреварващо спрямо миналата година и са към 2,7 млрд., което е с 0,9 млрд. лв. повече в сравнение с юли 2022 г. Планът в бюджета за 2023-а обаче е за около 8 млрд. лв. капиталови разходи и това може да се окаже перото, от което ще се спести, за да излезе бюджетът на планирания дефицит от 2,5%.

Извън ДДС при повечето от останалите данъци (данък печалба, данък върху личните доходи и др.) има ръст, но той засега е недостатъчен за изпълнението на бюджетния план в цялост. Общо данъчно-осигурителните приходи растат с около 10% към края на август спрямо събраните за същия период на миналата година.

За да се изпълни планът за данъците и осигуровките обаче, събираемостта трябва да е с 15,7% по-висока от миналогодишната. До края на август приходните агенции са събрали с около 3 млрд. лв. повече от данъци и осигуровки, а до края на годината превесът трябва да достигне 7,4 млрд. лв. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...