Китай продължава да трупа златни резерви

07.04.2023 | 16:30
по статията работи: econ.bg
Народната банка на Китай е прибавила 18 тона злато през март, показват публикуваните на 7 април данни на уебсайта на институцията. С което общото количество на златните й запаси е достигнало около 2 068 тона
Китай продължава да трупа златни резерви
Снимка: под лиценза на creative commons

Пекин е увеличил златните резерви на страната за пети пореден месец, разширявайки усилията на световните централни банки да подсилят вложенията си в скъпоценния метал. Народната банка на Китай е прибавила 18 тона злато през март, показват публикуваните на 7 април данни на уебсайта на институцията. С което общото количество на златните й запаси е достигнало около 2 068 тона след натрупаните в периода ноември 2022 г. – февруари 2023 г. 102 тона.

Държавите увеличават златните си резерви заради засилващите се геополитически рискове и високата инфлация. Търсенето от централните банки се е повишило за втора поредна година през 2022-а, а най-едрите купувачи през януари 2023-а са били Турция, Китай и Казахстан, по информация на Световния златен съвет.

Масовите покупки на Китайската централна банка са първите след десетмесечния период на натрупване на жълтия метал, приключил през септември 2019 г. Преди това, последната вълна от златни постъпления е завършила в края на 2016 г.

Цената на скъпоценната суровина достигна на 5 април до най-високата си стойност от март 2022 г. след публикуваните по-слаби от очакваните икономически данни за Съединените щати. (Бел. ред. – секторът на услугите на страната е нараснал по-скромно от прогнозите на икономистите през март, а компаниите са разкрили по-малко работни места). Банковата криза и растящите тревоги за глобалния растеж стимулират търсенето на метала – едно от най-сигурните спасителни убежища при кризи.

Валутните резерви на Китай в края на март са достигнали 3.1839 трлн. долара – с 50.7 млрд. долара повече отколкото към 28 февруари.

Междувременно, в края на седмицата, преди Великденските празници за католическия свят, скъпоценният метал поевтиня до 2007.91 щ. долара за тройунция в обедните часове на 7 април в условията на ниска ликвидност и малък брой пазарни играчи. Инвеститорите очакват свежи новини за пазара на труда в Съединените щати и за безработицата, които да дадат известни насоки за бъдещите парични маневри на Федералния резерв.

Оцени статията:
2.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...