Ще има държавен стандарт и за черешите

16.05.2012 | 13:11
по статията работи: Петър Чернев
Първите български череши се появяват на пазара
Ще има държавен стандарт и за черешите

През изминалата седмица  са били сертифицирани първите 10 тона ранни череши в Силистренска област. Проверката на качеството се извършва чрез сравнение на показателите на взетата проба с изискванията за съответния продукт, включени в одобрените продуктови спецификации, информира БАБХ.

Междувременно в Кюстендил беше представен държавният стандарт за сладкия плод, предаде Агенция "Фокус". Това стана по време на срещата в Института по земеделие между представители на Министерството на земеделието и храните и земеделски производители.

Стандартът за пресните череши включва показатели за външен вид, форма, размер, както и недопускането на повреди по плодовете. Изискване има и към опаковката и маркирането. Той допуска до 10% отклонение във формата, големината и оцветяването, както и до 10% от плодовете без дръжки. По отношение на външния вид черешите трябва да бъдат свежи, цели, здрави и чисти, с типична за сорта форма и оцветяване, без чужд мирис и вкус, с дръжки. Зрелостта на плодовете трябва да бъде беритбена, която да позволява те да издържат на манипулации и транспорт.

За ранните сортове размерът на черешите трябва да бъде не по-малко от 15 мм, а за средноранните и късни сортове – 20 мм. В стандарта не се допускат механични наранявания, болести и неприятели, наранявания от градушка, измръзване, слънчев пригор, както и продукти от растителна защита.

Опаковките на черешите трябва да бъдат пластмасови и картонени, а всяка опаковка трябва да бъде от един сорт и едно качество. Експертите отбелязаха, че върху маркировката трябва да се включи информация за: населеното място, вида на черешата, името на производителя, качеството на плодовете, датата на беритбата, нетната маса и официалният знак за контрол. Окачествяването на черешите ще се извършва от инспектор по качество на плодове и зеленчуци към Българската агенция по безопасност на храните.

Държавният стандарт се отнася и за подпомагането на производителите на качествени плодове и зеленчуци с европейски средства.

Припомняме ви, че това е поредният стандарт за хранителен продукт. От 2 август 2010 г. в сила влязоха девет утвърдени стандарта "Стара планина” за месни продукти от свинско, говеждо и птиче месо. Няколко месеца по-късно - от 5 април 2011 г., влязоха в сила утвърдени стандарти за производство на брашно и хляб "България". Те бяха разработени от работна група в която участваха експерти от Българската агенция по безопасност на храните, производители, технолози и др.

Нова Наредба за специфичните изисквания към млечните продукти прие кабинетът по време на последното си правителствено заседание. В документа са определени критериите за качеството и състава на млечните продукти, за наименованията им и за специфичните изисквания към етикетирането им. Регламентирани се разрешените съставки при производството на този вид стока.

В сила също така е и утвърден браншови стандарт за лютеницата.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...