Черноморската риба поскъпна двойно за няколко месеца

02.09.2014 | 09:38
по статията работи: Георги Велев
Няма достатъчно прясна риба по пазарите, жалват се търговци
Черноморската риба поскъпна двойно за няколко месеца
Снимка: Булфото

Черноморката риба е поскъпнала двойно през тази година по магазините. Причината за това е, че няма улов на риба, а тази, която е на щандовете и рибните борси е предимно средиземноморска. Това обясниха продавачите на Варненската рибна борса, информира в. „Монитор“. При тях най-евтината риба остава цацата (трицона). Цената й през последните три месеца обаче се е вдигнала двойно и тя вече струва по 2 лв. за килограм. Хамсията е с 50 стотинки по-скъпа от цацата. В същото време попчетата (кая) също са се увеличили с левче и вече се предлагат за 5 лв./кг. По-едрите екземпляри (лихнуси) пък струват по 6-7 лева килото.

Пасажите със сафрид все още липсват тази година, обясняват Емил Милев-Лаврака от рибарското сдружение „Черноморски изгрев” във Варна. Засега рибарските корабчета вадят барбуна и чернокоп, които вървят по 6 лева на дребно. На рибния пазар сафридът е 12 лева килото, което кара доста от местните хора сами да идат да си наловят. След като сафрид кълве вече на въдичарите по брега, скоро ще се появят и пасажите, като започва сезонът и за нас, коментира още Милев.

Рибните филета не са променили цената си през последните месеци. Филето от черноморска акула струва 12 лв., колкото е филето и от бяла риба. Филе от скумрия е 8 лева, а от пангасиус – 4 лв.

От черноморските пресни риби най-скъп е лавракът, който удря 32 лева за килограм. Той се среща и по-рядко, също като калкана, който дори и замразен, липсва, а цената му вече стигна 35 лв./кг. Скумрията, която се внася замразена от Норвегия, според размерите си се харчи между 5 и 7 лв. Пресният толстолоб е 4-5 лева за килограм, а прясната пъстърва е по 10 лева килото. Миди от ферма се предлагат по 4 лв./кг, раците вървят по 7-8 лв./кг, калмарите – 12 лв./кг.

Килограм белените скариди пък струва 10 лева. Няма стара риба, казват продавачките, когато клиенти питат дали стоката е прясна. Некоректни търговци обаче опитват да пробутват охладена за прясна риба и замразената – за охладена, за да се отърват от стоката по-бързо и преди да изтече срокът й за годност, който е до 2-3 месеца за тлъстата риба и до 4 месеца за другата.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...