Цената на санираните имоти скача с 10%

06.02.2015 | 11:05
по статията работи: econ.bg
Програмата за енергийна ефективност ще свали до 50% от сметките за парно
Цената на санираните имоти скача с 10%
Снимка: Econ.bg/Петя Бързилска

По-ниски сметки за отопление с от 30 до 50 на сто, повишаване на цената на имотите с около 10 процента и по-красиви сгради са сред основните предимства за жилищата от прилагането на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните сгради. Това коментира арх. Влади Калинов, който е директор на дирекция "Общински строителен контрол" към Столичната община.

"Хората трябва да разберат, че енергийното обновяване е напълно безплатно във всичките му етапи и ще има единствено положителен ефект", обяснява той и допълва. По неговите думи интересът към програмата е много голям и към момента най-много документи за участие са били подадени от кварталите "Дружба", "Люлин", "Младост", "Красно село", "Красна поляна".

Калинов припомня, че за саниране могат да кандидатстват всички многофамилни жилищни сгради, строени по индустриален способ - едропанелно жилищно строителство; пакетноповдигани плочи; едроплощен кофраж; пълзящ кофраж и разновидностите им, с минимум 36 самостоятелни апартамента.

Експертът обяснява, че общият бюджет на програмата за саниране е 1 млрд. лв., като от тази сума 200 млн. лв. вече са отпуснати. Той посочва, че панелените блокове са здрави, но за сметка на това са енергонеефективни.

"Програмата ще продължи около две години, като след това проектът продължава още две-три години до изтичане на гаранционните срокове, в които фирмите ще бъдат задължени да възстановят дефектите", казва Калинов, цитиран от БТА.

Процедурата за кандидатстване минава през създаването на сдружение на собствениците, което трябва да бъде регистрирано по Закона за етажната собственост. Регистрацията се прави в общинската администрация, а в София - във всяка една районна администрация.

По думите на Влади Калинов след като сградата вече е одобрена и отговаря на критериите за допустимост за финансиране, започва обследване. Собствениците на етажната собственост сключват договор с общинската администрация, затова че тя ще ги представлява в целия процес на проучване, проектиране и строителство. Главният архитект на София ще одобрява проектите.

Отпуснатите пари по програмата ще минават през общините. Кметовете ще трябва да сключат договор със сдружението на собствениците, с областния управител и с Българската банка за развитие. След това се прави обществена поръчка, като за изпълнител ще се избере фирмата с най-ниска оферта.

"За да може обаче да гарантираме качество сме предвидили процедура за оценка на подадените заявления и процедура за минимално съдържание и обем на проектните работи. Районните кметове ще правят обществените поръчки за сградите поотделно", разяснява Калинов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...