Такса смет скача от догодина

14.09.2010 | 17:48
по статията работи:
Граждани и фирми плащат такса по 3 лв. за тон отпадък. Добавката към таксата трябва да дисциплинира общините да правят сепариращи инсталации
Такса смет скача от догодина

По три лева на всеки тон отпадък, който се депонира в сметищата, ще събират общините от началото на следващата година към такса смет. Правителството прие със специално постановление размера на тази добавка, която ще расте по скала през следващите четири години.

Целта е да се съберат средства за изграждане на нови съоръжения за предварително третиране на битовите отпадъци и така да се намали количествата, изхвърляни по сметища, обясни министърът на околната среда Нона Караджова, цитирана от Pari.bg.

Тя поясни, че това не е допълнителна такса, а отчисление, което общините е трябвало да правят от 1997 г. по силата на Закона за местните данъци и такси. "Повече от десет години обаче масово общините не изпълняват тази разпоредба и предпочитат да изхвърлят битовите отпадъци на сметищата без те да бъдат предварително третирани. Заради това бяхме принудени да въведен допълнителна такса за всеки тон депониран отпадък, обясни Караджова.

Освен това България трябва да изпълни европейска директива от 2008 г., припомни екоминистърът. Според директивата до 2020 г. най-малко 50% от потока битови отпадъци трябва да бъде оползотворен, а строителните отпадъци трябва да достигнат 70% оползотворяване.

През 2011 г. отчислението е 3 лв. на тон. За страната нормата е 300 кг изхвърлени отпадъци на жител, което означава средно 0.98 лв. годишно. Като се има предвид, че около 40% от таксата смет се плаща от юридически лица, гражданите ще платят допълнително към такса смет около 0.60 лв. догодина, обясни министърът на околната среда Нона Караджова.

През 2012 и 2013 г. отчисленията плавно ще нарастват. През 2014 г. обаче ще има рязък скок - тогава годишното отчисление за тон депониран отпадък ще бъде 35 лв. Прехвърлено на жител се падат 11 лв. за година.

Размерът на ставките за депата за инертни отпадъци започва от 0.50 лв. за тон през 2011 г. и се предвижда да стигне 35 лв. за тон през 2014 г.

Причината за резкия скок на допълнителната такса през 2014 г. е, че дотогава общините ще имат достатъчно технологично време да изградят сепариращи инсталации, които да намалят количествата битови отпадъци изхвърляни на депата. Две години е максималният срок да заработи една подобна инсталация, а и има достатъчно средства за финансиране на подобни проекти, каза министър Караджова. По Оперативна програма Околна среда са предвидени 700 млн. лв., освен това правителството целево е заделило средства от държавния бюджет. Ако до две години общините успеят да изградят сепариращи инсталации, които да позволят оползотворяване на сметта, жителите им ще плащат по-малко такса смет, каза Караджова. Засега само две общини правят отчисления за подобни инсталации - Столична община и община Търговище.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.04   238 г. – Годината на шестимата императори: Римският сенат обявява за незаконен императора Максимин Трак, заради неговите кръвожадни методи при управлението на Рим и...