Само 8,5% от жилищата у нас са застраховани срещу земетресения

22.05.2012 | 11:25
по статията работи: Ралица Стоянова
Общата данъчна оценка на жилищните сгради в България е малко над 60 млрд. лева
Само 8,5% от жилищата у нас са застраховани срещу земетресения

Едва  8-8,5% от жилищата у нас имат застраховка срещу земетресение.

След снощния трус от 5,8 по Рихтер телефоните на застрахователните дружества са прегрели тези сутрин от обаждания с въпроси за цената на катастрофичните застраховки, сочи информация от фирмите, цитирана от Insmarket.bg. На по-късен етап ще бъде дадена информация колко от застрахованите са подали сигнали за реални щети. Всеки път след земетресение или наводнение интересът на хората към застраховките се повишава, но реално сключените полици не са много.

Общата данъчна оценка на жилищните сгради в България е малко над 60 млрд. лева. Въпрос на изчисления е колко промила да бъдат добавени към тази оценка. Преди години имаше идея всички жилища да бъдат застраховани на някакъв минимален праг, за размера на който ще бъде водена дискусия. Тогава беше коментирано, че премиите трябва да са достатъчно ниски, за да може собствениците да ги плащат. Това предложение остана обаче само на етап идея.

Събитията в село Бисер пак изтупаха от праха идеята. Земетресението от тази сутрин отново потвърди острата нужда да се мисли по посока на превенцията.

2011 г. беше изчислена като втората най-скъпо струваща година за застрахователния сектор в света по катастрофични щети. Според модел отпреди пет години за катастрофичния риск при земетресение у нас, застрахователните щети могат да достигнат 400 млн. евро, а общите икономически загуби - до 8 млрд. евро, или 30% от БВП.

По данни от румънския Катастрофичен застрахователен пул, земетресение като това във Вранча от 1977 година* днес би довело до искове за обезщетение на обща стойност над 3,5 млрд. евро. Към края на миналата година в северната ни съседка срещу различни рискове от природни бедствия са застраховани 4,9 млн. имота. При трус със силата на този отпреди 35 години, собствениците им биха предявили искове към застрахователите за 1,65 млрд. евро.

*На 4 март 1977 г. Румъния е разтърсена от най-силното в историята земетресение в Югоизточна Европа – епицентърът е в Източните Карпати, Окръг Вранча. Земетресението е с магнитуд около 7,2 по скалата на Рихтер. Епицентърът се намира на дълбочина 94 км. Трусът довежда до разрушаването на над 8500 сгради и убива повече от 1600 души в Румъния и в България.  Земетресението у нас е усетено най-силно в Свищов, където под руините на сградите загиват над 100 души.

През 1986 г. земетресение с магнитуд 5,7 по Рихтер разрушава 15 хиляди сгради в Стражища. Бедствието взема две човешки жертви, а ранените са повече от 60. Десетки семейства са принудени да живеят във фургони.

През 2006 г. в Кърждали трус напуква стени и покриви, събаря комини, а двама души са ранени. Пострада археологическият резерват "Перперикон".

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...