Руско-българските енергийни проекти ще се реализират

18.09.2009 | 18:36
по статията работи: Петър Чернев
Създаваме общи работни групи за "Южен поток". Ще се прави одит на свършеното по АЕЦ "Белене"
Руско-българските енергийни проекти ще се реализират

Русия и България се споразумяха работата по съвместните енергийни проекти да продължи. Ще се създадат две работни групи по проекта "Южен поток". По АЕЦ "Белене" ще се извърши одит на свършеното до момента, впоследствие България ще прецени какъв дял от централата ще задържи. На всички български въпроси, свързани с "Бургас-Александруполис", Русия ще се постарае да даде скорошен отговор.

Това стана ясно след няколкочасови преговори, които започнаха в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) между енергийния министър Трайчо Трайков и руския му колега Сергей Шматко, впоследствие се прехвърлиха в Министерския съвет, където към тях се присъедини и министър-председателят Бойко Борисов, и накрая завършиха отново в МИЕТ.

Имаме общи виждания

"Мислим по един и същи начин по необходимия подход към големите енергийни проекти", заяви Трайков.

"България и Русия имат общи виждания по въпроса за водене на проектите „Бургас-Александруполис", „"Южен Поток" и АЕЦ „Белене". В тази рамка набелязахме конкретни стъпки по всеки един от трите проекта", допълни той.

"Южен поток"

По отношение на "Южен поток" двете страни са решили да се създадат две съвместни работни групи. Едната ще се занимава с клаузите на акционерното споразумение на проектната компания за проекта. Втората ще работи по подготовката на насоките за търга за предпроектно проучване. "Двете групи се създават, за да се работи максимално бързо и оперативно", обясни министър Трайков.

Шматко е заявил, че не разглежда "Южен поток" като конкурент на европейския проект "Набуко".

АЕЦ "Белене"

"Започва финансов и юридически одит на всичко, направено до момента по проекта АЕЦ "Белене", заяви руският енергиен министър. "Това е един от най-добрите проекти в Европа. Разчитаме, че ще получим подкрепа от Германия и Франция за него", каза още той.

В позицията на България по отношение на строителството на АЕЦ „Белене" не се е променило нищо от изборите насам. Тя е, че проектът трябва да бъде разгледан внимателно във всяко едно отношение и след това ще бъде прецено какъв дял в централата ще запази България. Това обясни министър Трайков в отговор на въпрос дали България вече е решила дали ще строи втора атомна централа. Той не се ангажира със срокове, в които правителството ще определи каква част от централата ще запази, нито разкри кога ще бъде взето това решение. Припомняме ви, че преди няколко дни се появи информация, че е възможно Русия да изкупи част от дела на България в централата. В момента 51% от акциите на проекта принадлежат на българската държава, а 49% на германската компания RWE.

Трайков допълни, че има нужда от ясна и прозрачна структура за финансиране. "Започваме този процес, в края на който ще имаме ясна позиция за това каква част искаме да задържим и каква част ще бъде дадена на инвеститори, където руската страна няма да бъде дискриминирана", каза Трайков.

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков обясни, че до момента строежът на централата се е "водел не по най-добрите практики".

От своя страна министърът на енергетиката Сергей Шматко обясни, че българската позиция не го изненадва и добави, че не е очаквал по време на срещата в София да се стигне до "разделяне на имуществото".

"Бургас-Александруполис"

По отношение на "Бургас - Александруполис" Шматко заяви, че се надява на бързо решение, но обясни, че разбира притесненията на България във връзка с екологичния ефект от проекта. "В близко време ще отговорим задълбочено на всички поставени от българската страна въпроси", каза Шматко.

Премиерът Бойко Борисов от своя страна обясни, че руската страна разбира колебанията на България във връзка с АЕЦ "Белене".

Той добави, че строежът и финансирането на втората атомна централа ще се реализират на етапи, за да може да се избегнат евентуални проблеми, за да е ясна цената му и да не се стига до неустойки.

Откритост пред обществото

"България не изпитва комплекс по отношение на работата си с Русия", каза Борисов.

Той допълни, че в руско-българските отношения е започнала нова ера, която се основава на откритост и откровеност към обществото по отношение на енергийните проекти. каза Борисов."Българското общество ще знае какви ползи в следващите десетилетия би имала България, ако участва в съвместни проекти с руската страна".

*Информацията е актуализирана в 22:00

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 18.04   1506 г. – Започва строителство на базиликата Свети Петър в съвременния и вид. 1599 г. – Испанският крал Филип III Испански се жени за австрийска ерцхерцогиня...