Прокуратурата проверява 3 университета за корупция

12.02.2010 | 08:29
по статията работи:
Фалшиви дипломи за основно и средно образование засечени в Русе
Прокуратурата проверява 3 университета за корупция

В антикорупционната комисия на парламента са постъпили три все още непроверени сигнала за корупция в три висши учебни заведения – Югозападния университет „Неофит Рилски”, УНСС и Стопанската академия в Свищов, съобщи вчера министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов на заседание на комисията. Нарушенията са различни – от злоупотреби с обществени поръчки до нарушения при провеждане на изпити, вписване на оценките на протоколите, незаконно обогатяване на служителите на ВУЗ-вете и преподаватели и др.

„Тези три примера са в полезрението на министерството”, посочи Игнатов и уточни, че вече е провел разговори с главния прокурор Борис Велчев и прокуратурата е започнала проверки във висшите училища.

По отношение на ситуацията в Академията в Свищов, където неотдавна започна проверка срещу ректора Величко Адамов, Игнатов коментира: "Много ме питат за Свищов. Няма законодателен акт, който да ми позволява да сменя ректора. Академията стана едва ли не емблема за разпада на висшето образование в България”. Адамов е проверяван по повод информация, че е участвал в схема за пране на пари чрез офшорни фирми на братята Маргини, в която са замесени преподаватели.

Министърът увери, че от комисията за борба с корупцията и министерството ще насочат дейността си към разкриване на фалшивите дипломи и фалшиви ВУЗ-ове. С новия закон за висшето образование министерството ще се опита да заложи на разграничение на академичната от финансово-стопанката дейност. За да се спре корупцията, според Игнатов, трябва да се въведе както текущо, така и външно оценяване.

В момента у нас филиали на чужди университети се регистрират като фирми, подобно на центровете за езиково обучение, предаде БГНЕС. Тъй като не са акредитирани, издаваните от тях дипломи не се одобряват.

"Най-много фалшиви дипломи се издават в основното образование, предимно с цел придобиване на шофьорски книжки", смята просветният министър.

"В българските университети се правят тежки нарушения спрямо граждани на ЕС", смята още министър Игнатов. Той поиска студентите от страните-членки на ЕС да плащат колкото българските граждани. Игнатов разказа как българи броили допълнителни пари за български университет, в който продължавали образованието си след учене зад граница. Според него в Софийския университет искали по 3000 евро на година за специалността психология, пише в. "Стандарт".

13 фалшиви дипломи за основно и средно образование са засечени в Русе, обявиха от прокуратурата.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 02.05   1494 г. – Христофор Колумб открива Ямайка. 1803 г. – САЩ купуват от Франция областта Луизиана. 1808 г. – Избухва Полуостровната война: Жителите на...