Преглед на икономическите теми в печата, 3 септември

03.09.2019 | 10:40
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 3 септември
Снимка: под лиценза на creative commons

"Няколко държави спрели да обменят данни с НАП"

Ако приходната агенция поиска бърза справка за данъчно задължено лице от България, няма да я получи

Германия и Сингапур са спрели временно част от автоматичния обмен на данни с България, след като в края на юни бе направен пробив в сървър на Националната агенция за приходите (НАП) и данните на над 5 млн. българи станаха публично достояние, съобщава capital.bg. Мярката на двете страни засяга и обмена до поискване. По информация на "Сега" и Белгия е спряла да обменя данни с НАП. При хакерската атака бяха свалени не само лични данни на над 5 млн. българи, но и на чуждестранни граждани и фирми. 

Пробивът в системата на НАП беше направен точно през електронната услуга за възстановяване на ДДС, платен в чужбина. Тогава българската приходна агенция е уведомила партньорските данъчни служби (общо 300) за временното спиране на услугата, както и за проблема с хакерската атака. Мярката означава, че ако в момента НАП има нужда от бърза справка за данъчно задължено лице от България, вероятно няма да може да разчита на колегите си от тези държави.

От НАП казват, че Германия е спряла временно обмена на информация за получени доходи от трудови правоотношения на български данъчно задължени лица в Германия, на изплатени директорски възнаграждения, пенсии, собственост и доходи от недвижимо имущество. Пред capital.bg от германското финансово министерство определят случая като сериозен инцидент и обясниха, че чакат мерки от страна на България.

От НАП допълват, че до този момент са получили официално уведомление и от Сингапур - спрени са обменът на информация при поискване и автоматичният обмен. Тук вероятно става въпрос за взаимодействието по линия на инициативите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), т.е. за справките с данъчна и банкова информация за лица и фирми, както и за отчетите на големи мултинационални компании, посочва изданието.

в. "Дума"

"5.9 хил. тона фалшиво сирене произвели мандрите"

Близо 5,9 хиляди тона сирене с растителни мазнини са произвели преработвателните предприятия за половин година. Това показват данните на Министерството на земеделието, храните и горите. Само през юни българите са изяли близо един тон сирене с палмова мазнина.

В същото време производството на истинско сирене намалява, като само за месец спадът е с близо хиляда тона.

За първите шест месеца от преработвателните предприятия са излезли 34,5 хил. тона сирене от краве мляко. Само през юни произведените количества са малко на 6 хиляди тона, докато месец преди това количествата са били близо 7 хиляди тона.

Намаляват и количествата изкупено краве мляко в страната. До края на юни предприятията са изкупили 327,7 хил. тона, което е с 1,2% (4 хил. т) по-малко в сравнение със същия период на предходната година.

Спадът на изкупеното мляко води до свиване производството на някои продукти. Най-много е намаляло производството на масло с 8% и сирената от краве мляко. Според експерти изкупните цени на кравето мляко в страната ще започнат да се покачват постепенно от края на лятото.

в. "Труд"

"Нови 3,5 млн. лева за археология по "Хемус"

Пътната агенция покани Националния археологически музей към БАН да подаде оферти за археологически проучвания за втория етап от изграждане на магистрала "Хемус" - шейсетте километра между пътен възел "Каленик" през отбивката за Плевен до пътен възел "Летница". Това гласи обявата, публикувана в понеделник на сайта на АПИ.

Пътната агенция и музеят към БАН имат рамков договор от 2015 г., по силата на който археолозите извършват предварителните проучвания по трасето на "Хемус". Така те трябва да установяват дали по него или в зоната на сервитута на бъдещата магистрала има значими артефакти, които изискват по-задълбочени проучвания и евентуално консервиране.

Според Закона за културното наследство след приключването на предварителните проучвания се свиква междуведомствена комисия, назначена от министъра на културата. Тя решава дали работата на археологическия обект е приключила и теренът може да се освободи за строителни дейности. Ако са нужни допълнителни дейности за опазването на откритите паметници, разкопките трябва да продължат до пълното проучване на обекта, като разходите се поемат от възложителя, т.е. от АПИ. След това отново се свиква комисия, която решава какво да се прави с откритото.

Първоначалното проучване, което се обявява сега, има прогнозна стойност 3,5 млн. лв. с ДДС. Самото трасе е разделено на 16 подучастъка, за които са предвидени различни срокове за проучването - между 30 и 90 календарни дни. На три от подучастъците има надгробни могили, личи от списъка, който е приложен към заданието.

Окончателните доклади за откритото трябва да се представят на АПИ до 30 дни от приключването на срока на проучването, т.е. окончателният резултат от първоначалното проучване на археологията ще са ясни към началото на идната година. Ако не се налагат допълнителни дейности, строителството на този 60-километров участък може да започне напролет, тъй като изпълнителят му отдавна е ясен - държавната "Автомагистрали" ЕАД.

Само преди около 2 седмици в друг участък от "Хемус" - между Белокопитово и Буховци, археолозите се натъкнаха на два обекта, които са от около 5 хиляди години преди новата ера. Единият от тях се нуждае от по-подробно изследване, което ще отнеме два месеца.

в. "24 часа"

"Лобитата пренаписаха закона за горивата"

Спорният закон за горивата, който отнесе много критики заради това, че обслужва големите фирми в петролния бранш и цели да изтласка малките играчи, ще претърпи поредни корекции. За да се тушира напрежението между малки и големи, се предлага поредно облекчаване на някои от вече одобрените тежки режими за търговия, съхраняване и превозване на нефтени продукти. Те бяха наложени от Българската петролна и газова асоциация преди близо година. Големите петролни компании използваха народни представители от всички политически партии, които внесоха законопроекта директно в Народното събрание без публично обсъждане. Още тогава се появиха критики, че законът е силно лобистки.

Този път предложенията за промени идват от министъра на икономиката Емил Караниколов и вероятно ще отдалечат още повече закона от времето, в което той ще започне да се прилага на практика. Законът за регулиране на икономическите дейности с нефт и нефтопродукти, както е цялото му наименование, формално влезе в сила на 28 януари тази година, без да може да се прилага заради липсата на наредбата, указваща реда за регистрация на участниците на петролния пазар. Тя се появи в края на юли, а предложенията за нови законови промени идват два месеца преди изтичането на тримесечния срок, в който наредбата трябва да влезе в сила - 26 октомври.

От публикуваните за обществено обсъждане предложения за промени става ясно, че министър Караниколов иска облекчения както за търговците на горива на едро и дребно, така и за фирмите за пълнене и търговия с втечнен газ. Финансовото изискване към търговците на едро да имат поне 1 1 млн. лв. собствен капитал отпада.

в. "Сега"

"Здравното министерство спря търга за строителство на детската болница"

Министерството на здравеопазването за втори пореден път спира търга за изграждане на национална детска болница, съобщи mediapool.bg. Това става ясно от обявлението в Агенцията за обществени поръчки, като за причина е посочена жалба, с която като временна мярка се иска спиране на поръчката. Срещу търга за строителство на стойност 95.4 млн. лв. бяха подадени две жалби в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Първата беше от строителна фирма и не беше уважена. Втората е от Камарата на архитектите в България, която смята процедурата за порочна и настоява като временна мярка тя да бъде спряна, докато КЗК се произнесе по временната мярка или окончателно. Търгът за болницата вече беше удължен от 20 август, като беше решено ведомството да приема оферти до 11 септември.

Какво представлява поръчката

Идеята на здравното министерство е за строежа на национална детска болница да бъде използван корпус на територията на Александровска болница, чиято първа копка е направена през 1978 г., а корпусът от бетон и носещи стени е издигнат и изоставен през 1991 г.

Ведомството е извършило обследване през февруари тази година, което е показало, че строежът може да бъде довършен, като се ползва сегашната конструкция. По времето на правителството на Пламен Орешарски беше направено обследване, което показа, че скелето не може да се укрепи и трябва да се събори.

Според поръчката болницата може да се построи за три години и това ще струва 95.4 млн. лв. В момента 12-етажният корпус с две основни сгради и шест триетажни и два подземни етажа е на обща площ 47 156 кв.м. Министерството иска да бъдат изградени и още два триетажни корпуса, като изпълнителят трябва да реконструира 40-годишните основи и да дострои корпусите. Въпреки това то не е публикувало в документацията резултатите от обследването на корпусите.

Защо архитектите обжалват

От камарата на архитектите изтъкват, че липсват основни параметри на техническото задание и затова инвестиционният проект не може да изпълни целта си да бъде създадена съвременна клиника, отговаряща на всички медицински стандарти. Така според тях възложителят не е гарантирал правилното изпълнение на поставената задача и пряко е застрашил обществения интерес.

в. "Капитал"

"3000 деца на гурбетчии отново в родните школа"

3 085 деца на гурбетчии са се завърнали да учат у нас миналата учебна година, сочат данни на просветното министерство, предоставени на „Монитор". Най-много от тях са започнали да ходят на училище в Пловдив - 396. По над 200 има и в областите Стара Загора, Пазарджик, Бургас и Варна.

В тази бройка влизат хлапета, които са посещавали училище, след това са напуснали страната ни с родителите си, но отново се връщат и продължават обучението си. Малчуганите, които са родени в чужбина и за първи път ще бъдат част от българската образователна система, също попадат в списъка с деца на гастарбайтери, които са се завърнали да учат у нас.

В столицата са се завърнали деца от цяла Европа, Щатите и Арабските емирства, коментира шефката на образователния инспекторат в София Ваня Кастрева. След като вземат своите документи, процедурата за записването им зависи от класа, който са завършили в чужбина.

„От първи до четвърти клас трябва да имат превод на документите от заклет преводач, от 5-и клас нагоре се изисква и апостил на документите. От 7-и до 12-и клас необходимите документи се легализират от регионалните инспекторати по образованието, като е важно да имат и нотариална заверка", обясни Кастрева. Тя уточни, че родителите имат затруднения най-често още на този етап, тъй като забравяли за апостила или изцяло да си вземат документите за завършен клас и се налагало да търсят помощ от познати в същата държава.

Преди за изберат училище, в което има свободни места, родителите трябва да проверят дали децата им трябва да полагат приравнителни изпити. От първи до шести такива не се изискват и кандидатстването се извършва в желаното училище. Кандидат-гимназисти и учениците от седми клас нагоре обаче задължително се явяват на изпит, с който да покажат знанията си по български език и литература, ако не са го изучавали в неделните училища. Спрямо образователната система, в която са били, може да се наложи да полагат и изпити по история или география. Всички предмети, по които завърналите се ученици ще показват знания, се включват в удостоверението, което те получават за признат клас от регионалното управление, уточни шефката на образователния инспекторат.

в. "Монитор".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 12.04   238 г. – Римският император Гордиан II загива в битка с Максимин Трак, а баща му, съимператор Гордиан I се самоубива, научавайки за смъртта на сина си. 467 г....