Преглед на икономическите теми в печата, 24 септември

24.09.2019 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Най-важното от интернет до момента
Преглед на икономическите теми в печата, 24 септември
Снимка: под лиценза на creative commons

"Всяка четвърта фирма у нас се страхува от фалит"

Всяка четвърта компания в България се чувства застрашена от фалит заради несъбрани вземания - 24% (спрямо 26% през 2018 г.), при средно ниво за Източна Европа от 16%. Това сочи  представително проучване на един от водещите международни доставчици на индивидуализирани финансови услуги EOS. Тазгодишното издание е в партньорство с независимия институт за пазарни проучвания "Кантар" (Kantar TNS) и обхваща 3400 компании в 17 европейски държави.

Продължава тенденцията за подобряване на навиците на плащане от страна на бизнеса в България и Европа, а страната ни е на второ място в Европа по възстановен оборот благодарение на фирмите за събиране на дългове. Според него тази година е достигнат своеобразен рекорд по редовно платени фактури  - 81% средно за Европа. В България 77% от издадените фактури се плащат навреме (при средно 79% за Източна Европа и 76% за България през 2018 г.). У нас 19% от фактурите се плащат със закъснение при 20% през 2018 г., като при това с три дни се е увеличило забавянето - от 19 на 21 дни. Четири на сто от фактурите се отписват поради невъзможност да бъдат събрани изобщо, като по този показател няма промяна спрямо 2018 г. 

Въпреки подобрението българският бизнес отново е в групата с лоша дисциплина - 23% от фактурите, издадени към фирми-контрагенти, се плащат със закъснение или изобщо не се погасяват (при средно ниво за Европа от 19%). Другите страни със сходен дял нередовни плащания са Обединеното кралство (21%), Гърция (23%) и Румъния (22%). Българските граждани са по-дисциплинирани спрямо бизнеса. При тях просрочените фактури са 18% (спрямо 16% средно за Източна Европа). Забавените плащания при частните лица намаляват с 5% спрямо миналата година.

в. "Дума"

"Таен руски чат без американци"

Руското приложение за криптирани съобщения 1М0 отказа регистрация на американски мобилни номера. До невъзможността да комуникират с приятели и колеги отвъд океана алармираха потребители на мобилното приложение в България.

1М0 набира популярност у нас, тъй като се оказа много добра алтернатива за сигурни разговори на политици, съдии и бизнесмени, признаха пред "Труд" магистрати и търговски представители. Неговата връзка, обаче, е изключително силна между Дубай, Пакистан и въобще страни извън Европейския съюз.

Разработчиците му са блокирали достъпа до протоколи на трети страни (vk.com, od.ru, facebook, icq и други подобни) до техния проект. Програмата работи на всички съвременни телефони, включително iOS и Android, но някои от функциите му не са преведени на английски и остават в менюто на руски език.

в. "Труд"

"За 10 години разходите за труд се вдигнаха двойно"

За 10 години след световната финансово-икономическа криза разходите на работодателите за труд у нас са двойно по-големи, отколкото през 2009 г. Това се вижда от последните данни на НСИ.

През второто тримесечие на 2009 г. индексът за разходите на работодателите за един отработен час е бил 64,7, а през второто тримесечие на 2019 г. е вече 134,1. В него са включени разходите за заплати, социални и здравни осигуровки, обезщетенията по Кодекса на труда, болничните и другите видове непреки разходи за труд, които не се получават директно от наетите.

По-същественото нарастване се забелязва от средата на 2016 г., когато индексът прехвърля 100. Оттогава насам разходите за труд растат минимум с 10% на годишна база с изключение само на някои отрасли.

Предварителните данни на статистиката показват, че през второто тримесечие разходите на работодателите за заплати за един отработен час са нараснали с 10,9% на годишна основа, а общите разходи - с 11%.

Най-много са нараснали в сектора на услугите (11%), следван от строителството (10,6%) и индустрията (9,8%).

Разгледани по икономически сектори, заплатите за отработен час нарастват най-много в образованието (17,4%), операциите с недвижими имоти (16,3%) и информационните продукти и далекосъобщенията (12,8%). В нито един отрасъл няма спад на разходите - нито на годишна, нито на тримесечна база.

Рекордът при сектор "Образование" е лесно - обясним и този отрасъл ще продължи да води по ръст на разходите за труд още известно време заради увеличението на учителските заплати. То бе проведено на два пъти - миналата и тази година, и тъй като данните са на годишна база, очевидно това увеличение ще е налице и през следващите тримесечия. Още повече че наскоро образователният министър Красимир Вълчев обяви още две увеличения на учителските заплати -през 2020 и 2021 г.

в. "24 часа"

"Държавата прибира по 100 лева от най-безпомощните"

Около 15 000 души с тежки трайни увреждания ще загубят 99.50 лв. добавка към пенсиите си, тъй като държавата ще си прибере парите, които отпуска за чужда помощ, за да плати с тях възнагражденията на личните им асистенти. Това вече се случи с около 5360 души, сключили до 30 август тристранни договори с общината и личния си асистент. Вместо в техните сметки, тези близо сто лева бяха препратени от АСП към кметовете на общините, доставчик на услугата. Заради личните асистенти се орязва с до 380 лв. и помощта на децата с тежки увреждания, като в повечето парите се връщат обратно в семейството под формата на заплата за родителя, който полага грижи за тях.

Покрай трансформирането на плащанията за чужда помощ част от пенсионерите получиха от НОИ пенсиите си със закъснение, включително и тези, които не са заявили намерение да се възползват от асистентска подкрепа по новия механизъм. Парите, които възрастните инвалиди губят, са в размер на 75% от социалната пенсия за старост, или 99.50 лв. към момента. Те се отпускат съгласно Кодекса за социално осигуряване. Законът не поставя условие получателят да не участва в други програми за асистент. За да избегнат теча на пари от мизерните си пенсии, 7043 лица с право на чужда помощ са предпочели да ползват услугата личен асистент по стария механизъм. Програмите с държавно финансиране, които бяха удължени и ще работят до края на тази година, дават право на безплатен асистент на хората с тежки увреждания, които не могат да се справят сами с ежедневието, без да ги лишават от добавката за чужда помощ. Какво ще се случи с тези над 7 хиляди души обаче не е ясно, ако програмата с държавно финансиране не продължи и след 1 януари 2020 г.

По новия закон за личната помощ държавата не предоставя даром асистентската услуга. Всеки човек с увреждане трябва да избира дали да се прости с добавката, която получава към пенсията си за чужда помощ, или да се откаже от жизнено важната за него подкрепа в бита. Пред тази дилема са изправени около 77 хиляди души с процент на увреждане над 90 и над 90 на сто и право на чужда помощ, на които НОИ изплаща допълващите суми към пенсиите. Тези, които изберат правото си на личен асистент по новия механизъм, дават изричното си съгласие НОИ да превежда добавката им от близо сто лева в сметките на АСП, която от своя страна ги изпраща към общините след сключен договор с личния асистент.

в. "Сега"

"Най-старият туроператор завлече БГ хотелиери с €30 млн."

Близо 2500 британски туристи на фалиралият туроператор "Томас Кук" почиват в момента в най-големия ни морски курорт Слънчев бряг. По груби сметки най-старата туристическа компания в света дължи между 20 и 30 млн. евро само на хотелиерите в Слънчев бряг, които ги изхранват и приютяват гратис. Вчера със специални полети, осигурени от британското правителство, от летище Бургас бяха извозени 360 почиващи у нас. Още толкова трябва да отпътуват днес от морския аеропорт.

"Осигурили сме им (на туристите) подслон и храна, както и нормални условия за живот, никой няма да ги изгони.

Колко е точният им брой е трудно да се каже

Само в хотел "Тиара" в момента има настанени 500 души, в хотел "Меридиан" са още 300. При всички положения са над 1500 туристи. Бедстващи няма и няма да има, но ситуацията е просто драматична за всички в сферата на туризма", коментира пред „Монитор" председателят на Съюза на собствениците в Слънчев бряг Пламен Копчев. "Получихме официално писмо от британска компания за кризисни ситуации, която пое ангажимента да осигури на всички туристи транспорт до родината им. Увериха ни, че ще ги извозят на етапи при първа възможност. Очаквам това да се случи по-рано от почивките, които са били предварително резервирани, за да намалим поне с малко загубите си", допълни Копчев. Той беше категоричен, че фалитът на "Томас Кук" застрашава десетки родни хотелиери, които не са получили нито стотинка от туроператора, а през целият сезон са обслужвали стотици хиляди негови туристи.

Най-критично е положението на тези хотели, които са ползвали кредити за изминалия сезон. "Твърде възможен е сценарий на масови фалити на български хотели, защото задълженията на „Томас Кук" към тях са огромни. Мога да дам два конкретни примера - към хотел „Тиара" дълговете са над 1 млн. евро, а към хотел "Меридиан" са около 800 000 евро. Това е просто страшно, защото хотелиерите също дължат от своя страна на различни доставчици и са разчитали да се разплатят с тях, след като получат парите си от "Томас Кук". Практиката в този бизнес е такава - приемаш туристите, обслужваш ги цял сезон, а сметката се плаща накрая. Ситуацията, в която се намираме е наистина много тревожна", обясни шефът на хотелиерите.

в. "Сега"

"Турски поток" през България - колко ще дадем и колко ще получим"

Финансовите параметри на проекта са доста различни от розовата картина в политическото говорене

Извън скоростното подписване на договора за продължението на "Турски поток" през България със саудитския консорциум Arkad, включването на Русия в проекта по втория начин и кратките срокове за изпълнение, остава най-важният въпрос за този проект - ще печели ли България от него или не? Премиерът Бойко Борисов и министърът на енергетиката Теменужка Петкова на няколко пъти заявиха, че ползите за страната ще са транзитните такси, които "Газпром" ще плаща в следващите 20 години, но не казват нищо за разходите. А разгледан в детайли финансовата сметка въобще не излиза розова.

Очакваме над 9 млрд. лв. приходи през следващите 20 години

Невъзможно - договорените с "Газпром" постъпления са 6.81 млрд. лв.

Теменужка Петкова обяви в петък сутринта в ефира на bTV, че приходите от газопровода между турската и сръбската граница в следващите 20 години щели да бъдат над 9 млрд. лева. Тази сума обаче е изключително раздута и дори самата тя се опроверга в рамките на същото телевизионно участие, като каза, че очаква годишните приходи от транзитни такси да достигнат 420 млн. лева. Дори да приемем тази стойност за целия 20 годишен период, в който руската "Газпром" се е ангажирала да транспортира природен газ по тази тръба, това прави 8.4 млрд. лева.

Всъщност обаче сумата ще е далеч по-малка. От проведения в началото на тази година пазарен тест и сключения в резултат на него договор с "Газпром" съвсем ясно се вижда, че транзитните такси в първите две години след пускането на газопровода ще са по около 156 млн. лв. на година, а през следващите 18 години - по 362 милиона. Така общо за 20 години биха могло да се съберат малко над 6.81 млрд. лева от транзитни такси.

Цената е 1.1 млрд. евро

Не - това е само основния договор, по който се дължат лихви, а има и други разходи

Договорът със саудитският консорциум Arkad наистина е на стойност 1.1 млрд. евро или 2.15 млрд. лв. Но това е сума без ДДС, с начисляването на което става 2.58 милиарда. Освен това, според самия договор с Arkad парите ще бъдат осигурени от изпълнителя, а "Булгартрансгаз" ще ги възстановява в следващите 120 месеца, за което ще дължи и лихва. Тя е определена от арабите на ниво от 4.1% на година, което най-грубо би оскъпило финансирането с около 450 млн. лв.

Реално обаче разходите ще са още по-големи, тъй като за функционирането на газопровода ще бъдат изградени две компресорни станции - "Расово" и "Нова Провадия". Тяхната цена е 350 млн. лв. без ДДС или 420 млн. лв. с начислен данък. Също така не бива да се пропускат и инвестициите за газовите тръби в първите 11 км от турската граница и самата компресорна станция "Странджа". Те са на обща стойност от над 91 млн. лв. с ДДС.

Така общите разходи за продължението на "Турски поток" през България, според наличните документи, ще достигнат 3.54 млрд. лева.

Ще печелим от транзитни такси.

Не и през първите 15 години

На пръв поглед приходите от 6.81 млрд. лв. надвишават значително разходи от 3.54 млрд. лв. и проектът изглежда печеливш. Но всъщност има експлоатационни разходи, без които транзитът на газ не би бил възможен. Според изчисленията на "Булгартрансгаз" те ще бъдат 131.4 млн. лв. на година, което за двадесет годишния период прави 2.63 млрд. лева. С други думи нетният ефект от приходите от транзитни такси по българския участък на "Турски поток" би бил около 640 млн. лв., които обаче ще се генерират едва след 15-тата година, когато проектът е напълно изплатен.

За да спечели въпросната сума обаче държавата доброволно се отказа от 1.4 млрд. лв. гарантирани приходи от транзитни такси по сегашния договор с "Газпром" за пренос на газ по Трансбалканския газопровод. С което икономическа полза от новия проект напълно отстъпва място на геополитическите договорки.

в. "Капитал".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...