Почти 99% от добива на диворастящи гъби у нас е за износ

01.03.2024 | 10:30
по статията работи: econ.bg
В момента държавата губи от несъбрани такси, данъци и вноски за обществено осигуряване, заради липса на адекватни подзаконови актове, които да позволят старт на новия сезон за добив
Почти 99% от добива на диворастящи гъби у нас е за износ
Снимка: под лиценза на creative commons

България е №1 по износ на летен диворастящ трюфел в Европа. В парично изражение приходите от събирането, преработката и търговията на трюфели и гъби се нареждат непосредствено след приходите от дърводобива. В момента държавата губи от несъбрани такси, данъци и вноски за обществено осигуряване, заради липса на адекватни подзаконови актове, които да позволят старт на новия сезон за добив. Това стана ясно на съвместна пресконференция на сдружения в бранша.

"Вече два месеца от приемането на закона, който регламентира професията берач, няма подзаконов нормативен акт от МЗХ за прилагането му. Това създава пълна невъзможност да работим по законов начин", посочиха от бранша.

Те настояват за приемане на измения в наредбата за дейностите в горските територии, които да отпушат работата им. Освен това искат национален обхват на позволителното за ползване на недървесни горски продукти и плащане на дължими данъци и налози на едно място, както се договорили с финансовия министър. Искат отпадане на задължителното планиране на добив за 10-годишен период.

"Всеки знае, че гъбите са тясно свързани с климатичните особености не само в годините, но и в месеците и седмиците преди времето за добив, самите експерти признават, че няма научен метод за такова плануване, същевременно ако няма плануван добив, нямаме право да извършваме стопанска дейност, посочи Светлозар Сидеров, председател на Националната федерация на ловците на трюфели. "Изпадаме в парадокс- плащаме за работа в стопанство с плануван добив, но в него поради климатични особености няма гъби, а в съседни стопанство без плануван добив има обилни находища, които ние нямаме право да събираме и те изгниват", допълни той.

Бе поставено и искане за  ефективен контрол върху находищата на трюфели, които се унищожават от бракониери. Браншът заподозря, че за ловците на ценните подземни гъби се готви нова секира със специален законопроект за трюфелите. Обявиха се категорично против приемането на подобен нормативен акт. 

Почти 99% от добива на диворастящи гъби у нас е за износ. При добри години добивът годишно възлиза на 440 тона трюфели и близо 1000 тона диворастящи гъби. Около 30 000 са ловците на трюфели у нас, над 60 000 са събирачите на диворастящи гъби. За голяма част от хората това е основен поминък, особено в районите с висока безработица, казаха от бранша.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...