Очаква се поевтиняване на газа и парното

16.11.2012 | 08:49
по статията работи: Петър Чернев
При 10% намаление в цената на газа, би трябвало топлоенергията да поевтинее със 7%, коментира шефът на "Булгаргаз"
Очаква се поевтиняване на газа и парното

С минимум 5–7% ще падне цената на газа за крайния потребител след постигнатите споразумения с „Газпром”. Това прогнозира тази сутрин изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов в ефира на bTV. Той не се ангажира с точна оценка.

„Цената на газа ще падне за всеки един от нашите потребители”, заяви Гогов. Той отбеляза че му е трудно в момента да направи „кумулативните сметки”, които включват договорените до момента отстъпки.

Най-силен ще бъде ефектът за индустриалните предприятия, които са основен потребител на природен газ в България.

Изпълнителният директор на „Булгаргаз” очаква обаче и парното да поевтинее, въпреки че отново не се нае с точна прогноза. При 10-процентно намаление в цената на газа би трябвало топлоенергията да поевтинее със 7%, „чисто хипотетично”, каза все пак Димитър Гогов.

Крайният потребител на газ трябва да получи цялата калкулирана отстъпка за „Булгаргаз”, заяви той. Формулата за изчисление е базирана на котировките на мазута и газьола.

В ефира на БНР изпълнителният директор на "Булгаргаз" обясни: "Искам да разсея точно тази заблуда, че става въпрос за отстъпка. Става въпрос за договаряне на едни условия, които ще доведат до по-ниско заплащане на природния газ, който закупуваме от Русия и ето в това се корени и успехът на тези разговори и подписването на този нов договор – самите условия по покупката на този газ са по-благоприятни и оттам вече се получава тази разлика между цената, която би била на 1 януари 2012 година спрямо 1 януари 2013 година, ако нищо не беше променено".

Уловки в договора с "Газпром" няма. Има изисквания за по-голяма дисциплина, уточни Гогов. Той добави: "Това е нещо, което ние и нашите потребители трябва да започнем да работим, защото всички са свикнали да има един буфер в лицето на "Булгаргаз", а за всички останали да остава положителното".

България и Русия подписаха вчера в Министерския съвет нов газов договор. В него няма посредници и България ще получава газ директно от "Газпром експорт". Споразумението беше подписано от изпълнителния директор на „Булгаргаз“ Димитър Гогов и от зам.-председателя на управителния съвет на „Газпром“ Александър Медведев.

Продължителността на новия контракт е 10 години. На шестата година страната ни ще има право да предоговаря цените, на които получава газ, както и доставеното количество. То ще може да бъде намалено с толкова, колкото България сама може да си произведе, призна премиерът Бойко Борисов. От думите му стана ясно, че още в споразумението е записано, че България ще получава поне с 20% по-евтин газ. В това число влизат договорената през март 11 процента отстъпка.

Според високопоставен правителствен източник на bTV намалението обаче излиза почти 25%. Като се махнат вече изконсумираните 11 на сто отстъпка, реално руският природният газ от Нова година на границата на България ще е с 14.19 на сто по-евтин. При това положение цената пада от сегашните 472 долара за хиляда кубични метра на 405 долара. През март в Москва бе договорено срещу ускоряване на проекта „Южен поток” „Газпром” да намали цената от 520 на 472 долара.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...