Общопрактикуващите лекари предлагат да се увеличи потребителската такса за преглед

18.01.2023 | 09:35
по статията работи: econ.bg
"Заради близо 1 милион здравнонеосигурени граждани здравната система ежегодно губи по 360 млн. лева", коментира шефът на Сдружението на общопрактикуващите лекари д-р Любомир Киров
Общопрактикуващите лекари предлагат да се увеличи потребителската такса за преглед
Снимка: под лиценза на creative commons

Вдигане на размера на потребителската такса за медицински преглед предлагат от Сдружението на общопрактикуващите лекари. Председателят на организацията д-р Любомир Киров припомни, че размерът от 2 лева и 90 стотинки, който заплащат пълнолетните здравноосигурени, не е променян от 2012 година. 

"Смятаме, че е крайно време, ако щете минимално - нека да е 1 лев, но тя да бъде повишена тази потребителска такса. Също при децата, като първа стъпка, считаме за уместно тя да бъде въведена също. Нека да бъде, ако искате, по механизма като при възрастните хора - част от потребителите, част от държавния бюджет, но това ще подпомогне предимно практиките, занимаващи се с деца, защото те също изнемогват. Затова нямат в София, обикалят и не могат да си намерят лекар, който да запише детенце", заяви Киров по време на кръгла маса за проблемите в извънболничната медицинска помощ у нас. 

По думите му заради близо 1 милион здравнонеосигурени граждани здравната система ежегодно губи по 360 милиона лева, а през последните десет години броят на неосигурените не се променя. Според него трябва да се намери начин да се увеличат общо средствата за здравеопазване. Той припомни, че има голяма група от лица, за които държавата не плаща пълния размер на здравната вноска. 

Изправени сме пред сериозна ситуация, тъй като работим в инертна система и всяка промяна дава резултат след години и ако сега вземем някакви мерки, ще видим резултатите след минимум осем години, каза председателят на парламентарната комисия по здравеопазване доц. Антон Тонев. 

Д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз, посочи, че сред лекарите в страната не повече от 13-14 процента са до 50-годишна възраст, а най-много работещи общопрактикуващи лекари има в областите София, Пловдив и Варна, а най-малко – в Разград, Търговище, Смолян и Кърджали. 

Регионален дисбаланс, концентрация на лекарски практики в големите градове, недостиг на медици в малките и труднодостъпни населени места, липса на адекватни стимули за общопрактикуващите лекари, отчете заместник-министърът на здравеопазването Тома Томов. По думите му осигуреността с общопрактикуващи лекари в страната е на едно от най-ниските нива на осигуреност в ЕС. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 09.05   1502 г. – Христофор Колумб потегля от Испания за своето четвърто и последно пътешествие до Новия свят. 1881 г. – след държавен преврат е съставено Петото...