Нов феномен на кризата - 30-годишни милионери

22.02.2010 | 10:06
по статията работи:
19 българи са обявили над 5 млн. лв. доходи в данъчните си декларации, подадени през 2009 г.
Нов феномен на кризата - 30-годишни милионери

Кризата роди нов феномен - 30-годишни милионери. Поне трима българи, обявили пред данъчните доходи над 1 млн. лева, са родени около 1980 г.. Имената на младите богаташи не са известни в обществото, разкриха данъчни. Не е ясно и от каква дейност са придобити парите им в кризата.

Над сто души са декларирали повече от 1 милион през 2008 г. "Най-бедният" в топ 100 има 1,3 млн. лв. А разликата между двамата най-богати българи е само 3000 лева - номер 1 е обявил 16,98 млн., а номер 2 - 16,977 млн. лв.

19 българи са обявили над 5 млн. лв. доходи в данъчните си декларации, подадени през 2009 г., съобщиха от Националната агенция за приходи. В Топ 5 на легалните богаташи всички са обявили над 10 млн. лв. доходи само за една година. А разликата между първите двама най-богати българи може да се види "на фотофиниш" - те са обявили съответно 16,98 млн. и 16,977 млн. лв.

Оказва се обаче, че преобладаващата част от богаташите, които съвестно са обявили доходите си и са платили данък върху тях, са забравили да се регистрират по ДДС. Над 90% от хората, които получават най-високите доходи в България, са били длъжни, но не са се регистрирали по ДДС, съобщи изпълнителният директор на Националната агенция за приходите (НАП) Красимир Стефанов.

100 граждани, които са получили най-много доходи извън работна заплата, са спечелили общо 347 млн. лв., сочат подадените през 2009 г. данъчни декларации за доходите, пише в днешния си брой вестник "Стандарт".

Първите трима в списъка имат общ доход над 48 млн. лв. Всеки гражданин, който получи повече от 50 000 лв. доход, различен от заплата, задължително трябва да се регистрира по ДДС в 14-дневен срок от надвишаването на сумата, гласи законът. В облагаемия оборот влизат и хонорари, консултантски възнаграждения, доходи от наем на имоти или възнаграждения по договори за управление.

17 души, които имат сметки в швейцарски банки, вече са се свързали с НАП. Повечето от тях задават въпроси за това, какво ще предприеме НАП, ако получи информация от германските данъчни власти за българи със сметки в Швейцария. От приходната администрация припомнят, че поддържането на банкова сметка в алпийската държава не означава автоматично, че има нарушение или престъпление. Такова би имало, ако титулярят на сметката няма достатъчно официално обявени печалби или доходи, за да си позволи да спести парите, които са депозирани в Швейцария.

В началото на март директорът на НАП Красимир Стефанов и немският му колега ще се срещнат в Германия, за да обсъдят възможностите за обмен на тази информация.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 02.05   1494 г. – Христофор Колумб открива Ямайка. 1803 г. – САЩ купуват от Франция областта Луизиана. 1808 г. – Избухва Полуостровната война: Жителите на...