Модернизацията на "Чирен" вече започна

20.10.2015 | 18:00
по статията работи: econ.bg
Разширяването на хранилището ще струва 230 млн. евро
Модернизацията на "Чирен" вече започна

Модернизацията на "Чирен" вече започна. Инвестицията в разширяването на единственото ни газово хранилище ще струва 230 млн. евро. Близо половината от средствата ще бъдат осигурени от европрограми. Останалата част ще бъде финансирана от „Булгартрансгаз“, който е собственик и оператор на хранилището, обясни изпълнителният директор на компанията Георги Гегов. Самата модернизация на „Чирен“ ще протече в два етапа, като официалният старт на първия беше даден днес.

Проектът предвижда да бъдат изградени два нови сондажа, с което капацитетът за нагнетяване и добиване на природен газ в хранилището ще се увеличи от 4,2 млн. куб. метра на над 5 млн. куб. метра дневно.

За всеки един от сондажите ще бъдат инвестирани по 5 млн. евро. Целта е в момент на кризи да е възможно да се тегли по-голямо количество газ за денонощие и съответно да се нагнетява повече тогава, когато синьото гориво е най-евтино.

В близките години трябва да започне и вторият етап от разширяването на газохранилището в Чирен. Той ще включва още 10 нови сондажа като започналият днес, с което обемът, който ще може да се съхранява, ще нарасне до 1 млрд. куб. метра газ спрямо сегашния капацитет от 550 млн. кубика, обясни началникът на управление "Съхранение на природен газ" в "Булгартрансгаз" Валери Петров.

Прокарването на новите 10 сондажа ще започне след около 2 години. Цялостното изпълнение на проекта ще отнеме още толкова, тъй като необходимото време за прокарването на един сондаж е около три месеца, обясни Гегов.

„Всяка зима се случва да ни се наложи да влизаме в режим, при който да теглим газ от „Чирен”. В момента е най-ниската цена от години и докато можем да нагнетяваме, ще нагнетяваме. А и „Булгаргаз” има финансов ресурс да си позволи това. Ако се наложи, моментално обръщаме машините и започваме да подаваме към потребителите”, каза още Гегов.

Според него България се нуждае от всякакви мощности, които ще ни утвърдят като газоразпределителен център на Балканите. Но подчерта и че всяка инвестиция трябва да бъде икономически изгодни. Относно разширяването на капацитета на Чирен Гегов обясни, че проектът реално е скъп и не е било възможно средствата да бъдат осигурени само със средства на „Булгартрансгаз“. Затова са правени опити за намиране на европейско финансиране и буквално преди около 10 дни Европейската комисия е включила този проект заедно с газоразпределителната ни мрежа в групата проекти с приоритетно значение, обясни още Гегов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...