МФ с предложения за промени в Закона за ДДС

18.08.2012 | 11:16
по статията работи: Теодора Пенева
Част от тях целят да се намали административната тежест за бизнеса
МФ с предложения за промени в Закона за ДДС

Министерството на финансите (МФ) публикува вчера на официалната си страница Законопроект за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС), както и мотивите към него.  В документа се посочва, че направените предложения са с цел хармонизиране на българското данъчно законодателство с изискванията на европейските директиви и решения на Съда на Европейските общности в областта на косвеното облагане, както и с прецизиране на разпоредбите, които създават затруднения при практическото прилагане на закона.

Едновременно с това със заключителните разпоредби от законопроекта от МФ предлагат промени и в още три закона – Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) и Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС).

Едно от предложенията е по отношение на правото на приспадане на данъчен кредит при доставки на мотоциклети и леки автомобили. То е за възстановяване на правната уредба, действаща преди България да се присъедини към Европейския съюз (ЕС), тъй като влязлата в сила от датата на присъединяване (1 януари 2007 г.) уредба ограничава това право на приспадане за посочените доставки. В мотивите се посочва, че промяната се предлага във връзка с процедура по неизпълнение на задълженията (infringement) срещу България за несъответствие на разпоредби в ЗДДС с Директива 2006/112/ ЕС.

Друго предложение е фактурите на хартиен носител или в електронен формат да се третират равнопоставено, независимо от избора на данъчно задълженото лице. Освен това е направено предложение за изменение, с което безвъзмездното извършване на услуга от държател/ползвател за подобрение на нает или предоставен за ползване актив е приравнено на възмездна облагаема доставка. Законопроектът предвижда, че не е налице доставка при извършване на преобразуване (апорт) на бюджетни, държавни или общински предприятия. Предвидена е промяна за удължаване на срока от 7 на 45 дни за подаване на опис за наличните активи към датата на регистрация.

Промените в ЗКПО и в ЗДДФЛ са свързани основно с намаляване на административната тежест за бизнеса и гражданите чрез намаляване на разходите за изпълнение на данъчните задължения от данъчно задължените лица. Значително се облекчава режимът на деклариране и внасяне на корпоративни данъци и данъци върху доходите на физическите лица, включително и за авансовите вноски, пише Агенция „Фокус”. Предложенията за промени ще доведат и до намаляване на разходите за администриране на данъците от приходната администрация.

Една от промените в Закона за корпоративното подоходно облагане е във връзка с предложението да се въведе разпоредба, с която "разходите за подкуп изрично се посочват като непризнати за данъчни цели", пише в мотивите за промени в Закона за ДДС. Промяната трябва да бъде отбелязана в текстовете, които задължават законодателя да промени и други свързани закони, в случая – ЗКПО. Предложението е свързано със задължение на страната ни по конвенция за борба с икономическите измами.

По този повод от Dariknews правят следното обобщение: „Не давайте подкупи, тъй като данъчните няма да признават дадените от вас рушвети за разходи”.

В Закона за данъците върху доходите на физическите лица пък се предлага в справката, която се подава от предприятията и самоосигуряващите се лица-платци на доходи за изплатените от тях през годината доходи на физически лица да се въведе праг от 5 000 лв. Прагът се отнася до изплатените доходи от разпореждане с финансови инструменти, от допълнително доброволно осигуряване, получени след придобиване право на допълнителна пенсия, доходите от лихви по депозити в чуждестранни банки, лихвите от държавни и общински облигации, от печалби от хазартни игри, изплатените доходи от рента и аренда. С други думи, пише Агенция „Фокус”, с направеното предложение предприятията-платци на дохода не подават справка към Националната агенция за приходите (НАП), освен в случаите, когато изплатените такива доходи надхвърлят 5 000 лв.

Предложено е окончателните данъци върху доходите на чуждестранни и местни физически лица от източник в България и чужбина да се внасят на тримесечие, вместо ежемесечно, както е в момента. Предложено е също така удължаване на срока за внасяне на авансовия данък за доходите от трудови правоотношения, като се уеднаквява със сроковете за внасяне на осигурителните вноски.

Предложенията в Закона за акцизите и данъчните складове са за промяна в акцизни ставки са във връзка с изискванията на европейските директиви и поетите ангажименти за поетапно повишаване на акцизите върху горивата до достигане на минималните нива на облагане в ЕС. Припомняме ви, че в четвъртък (18 август 2012 г.) министърът на финансите и вицепремиер Симеон Дянков обяви, че акцизът на дизеловото гориво ще се повиши с 15 лева за 1000 л, заради поетите преди години ангажименти към Европейската комисия (ЕК) за поетапното увеличаване на акцизите на горивата.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 14.05   1027 г. – Анри I е коронясан за крал на Франция. 1610 г. – Анри IV е убит и на трона застава 9-годишният му син Луи XIII. 1643 г. – Четиригодишният Луи...