Лондонската фондова борса и Deutsche Börse преговарят за сливане

23.02.2016 | 16:57
по статията работи: Даниел Василев
Предишните опити за обединяването им датират от преди 10 години
Лондонската фондова борса и Deutsche Börse преговарят за сливане
Снимка: Sxc.hu

Британската Лондонска фондова борса (London Stock Exchange Group или LSE) и немската Deutsche Börse обявиха, че са встъпили в преговори за „сливане между равни“ – ход, който, ако бъде финализиран, ще създаде най-голямата борса в Европа и един от най-големите центрове за търговия на ценни книжа и рискови деривати в света, предаде Financial Times. Обединената борса ще има мощта да се конкурира по размер с американското дуо CME Group и Intercontinental Exchange, както и с Hong Kong Exchange and Clearings.

„Бордовете и на борсите вярват, че потенциалната сделка ще предостави невероятна възможност и за двете компании да се заздравят една друга в силно партньорство, създаващо водеща глобална инфраструктурна група, базирана в Европа“, посочиха в коментар от LSE. От публикуваната информация става ясно, че двете ще се слеят в нова компания, като акционерите на LSE ще получат по 0,4421 акции от нея за всяка своя акция на лондонската борса, а акционерите на Deutsche Börse – по 1 нова за всяка притежавана от тях. Така Deutsche Börse ще държи мажоритарния дял от 54,4% от обединената борса. В новия борд на директорите двете борси ще бъдат представени от равен брой представители, посочват компаниите в изявление.

Това не е първият опит двете борси да се обединят в европейски гигант. Преди десет години 215-годишната Лондонска фондова борса получи оферти за придобиване както от Deutsche Börse, така и от американската Nasdaq. Под ръководството на новия си главен изпълнителен директор Шавиер Роле през последните 6 години LSE успя да се превърне в основен конкурент на немската Deutsche Börse за короната най-голяма борса на Стария континент по пазарна капитализация.

Търговията на фондовите борси се превърна в големия печеливш след кризата от 2008 г., в резултат на която регулаторите по цял свят имплементираха още по-стриктен контрол върху търговията на финансови инструменти, като Закона Дод-Франк в САЩ и Базел III в Европа, които ограничиха възможностите на банките да извършват обмен извън борсите.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 13.05   1327 г. – Подписан е Черноменският договор между Втората българска държава и Византийската империя от Михаил Шишман и Андроник III. 1346 г. – Йоан VI...