Консолидираната фискална програма е на излишък през март

17.05.2016 | 14:54
по статията работи: econ.bg
Регистрарани са по-високи приходи от данъци спрямо миналата година
Консолидираната фискална програма е на излишък през март
Снимка: Sxc.hu

Излишъкът по консолидираната фискална програма е достигнал 1,863 млрд. лв. през месец март, показва данните на Министерството на финансите. Така той достига 2,1% от очаквания брутен вътрешен продукт за настоящата година в резултат излишъците по централния бюджет, който достига 819,7 милиона лева, и този по евросубсидиите (1,043 млрд. лв.).

Така регистрираният излишък е значително по-добър от този през месец март миналата година, когато достигна малко над 250 милиона лева или 0,3% от брутния вътрешен продукт за годината.

Основен двигател на излишъка е високата събираемост на данъците, а според Министерството на финансите увеличаването му с 1,8 процентни пункта на годишна основа се дължи и на редуцираните разходи. Въпреки това трябва да се отбележи, че март е традиционно силен за постъпленията в хазната, тъй като той е предпоследния месец, през който могат да се платят фирмените и индивидуалните данъци към бюджета. Същевремнно през тази година размерът на субсидиите от Европейския съюз, получени през периода, достигна 786,1 милиона лева, надхвърляйки тази от миналата година.

През март помощите и приходите по КФП надхвърлят 9 милиарда лева – с почти 17% повече, отколкото през същия месец на миналата година. Данъците, постъпили през март, формират над една четвърт от разчетените за цялата година приходи и са в размер на 6,596 милиарда лева. Спрямо март 2015 г. те растат с 11,1%.

Постъпленията от косвени данъци отново изпреварват приходите от преки данъци. Косвените налози са вкарали в хазната 3,409 млрд. лв. (25,7% от очакваните косвени данъци), покачвайки се с 15,1% на годишна основа. От тях 1,069 млрд. лв. са приходите от акцизи, а 2,293 млрд. лв. са влезли от данъка върху добавената стойност. Митата са вкарали в бюджета 41 милиона лева. Преките данъци са били в размер на 1,204 млрд. лв., като при тях и покачването в сравнение с март 2015 г. също е по-умерено – 11%.

Социалните и здравноосигурителните вноски през март достигат 1,696 милиарда лева – 23,8% от очакваните постъпления от осигуровки през годината. Техният размер се покачва с 4,4%. Неданъчните приходи в хазната са 1,200 млрд. лв., а приходите от помощи от страната и чужбина – 1,300 млрд. лв.

Същевременно от Министерството на финансите отчитат, че разходите на правителството, включително вноската на страната за бюджета на Европейския съюз, спадат леко – с 306 милиона лева до 7,233 млрд. лв. Нетните разходи през март са в размер на 6,668 млрд. лв. или 20,4% от очакваните общи разходи за годината. Текущите нелихвени разходи възлизат на 6,308 млрд. лв. (23,8% от размера им през годината), а капиталовите – на 360,1 милиона лева. От централния бюджет като лихви са изплатени 310,8 милиона лева.

През март България е внесла в бюджета на ЕС 253,9 милиона лева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...