Конкуренцията на далекосъобщителните пазари в ЕС е нараснала

01.06.2010 | 13:58
по статията работи:
Единният пазар все още е далеч, отчита доклад
Конкуренцията на далекосъобщителните пазари в ЕС е нараснала

Конкуренцията на далекосъобщителните пазари в ЕС е нараснала благодарение на насоките от страна на Европейската комисия за процеса на консултации и преразглеждане, известен като "процедура по член 7". Чрез нея националните регулаторни органи в областта на далекосъобщенията предварително информират Комисията за своите планове за регулиране на части от своите национални далекосъобщителни пазари. Това се посочва в доклад на Европейската комисия.

В резултат на това гражданите и предприятията се радват на по-богат избор от услуги и на по-ниски цени. Но докладът показва също така, че действително единният далекосъобщителен пазар на ЕС е далеч.

Проблемите включват различни национални регулаторни подходи за решаване на проблемите във връзка с конкуренцията, като например при регулирането на достъпа до оптични мрежи. В публикувания днес доклад се предупреждава също така, че регулаторната несигурност може да попречи за осъществяването на изискващи големи инвестиции инфраструктурни проекти, като например за изграждане на мрежи за достъп от следващо поколение - една от водещите инициативи по Програмата в областта на цифровите технологии за Европа.

В публикувания днес доклад на Комисията се посочват основните тенденции и проблеми, породени от процедурата по член 7 през последните две години. Като цяло тази процедура за нотификация доведе до намалено и подобрено регулиране на далекосъобщителните пазари в целия ЕС. Но националните регулаторни органи в областта на далекосъобщенията продължават да прилагат различаващи се решения за случаи със сходни проблеми по отношение на конкуренцията. Те включват:

  • третиране на продукти за достъп по оптични линии на пазарите на едро на широколентов достъп - например в редица случаи, въпреки че оптичните линии бяха включени в определенията на съответните пазари, регулаторните органи в областта на далекосъобщенията предлагаха да не се налагат регулаторни мерки или те да се ограничават до оптични мрежи;
  • прилагане на различни методи за изчисляване на цените, на които операторите предлагат част от своята мрежа (за достъп) или предават повиквания към мрежи на други оператори (взаимно свързване). Редица регулаторни органи все още изчисляват цените за терминиране, като включват разходи, които не са свързани с разговорите - например разходи по управление на радиочестотния спектър, което води до завишени цени;
  • различни регулаторни подходи в случаи, при които далекосъобщителните оператори разделят предоставянето на услуги на други далекосъобщителни оператори от услугите, предоставяни на крайните потребители (функционално разделение).

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 16.05   1204 г. – Балдуин IX Фландърски е коронован за първи император на Латинската империя. 1527 г. – Флорентинците изгонват Медичите от Флоренция и градът отново...