Колко време ще издържат животновъдите да работят на загуба

10.12.2021 | 10:20
по статията работи: econ.bg
2021 г. ще бъде запомнена като година на трудности и предизвикателства. Увеличени цени на фуражите и електроенергията, в съчетание със световна пандемия и криза затрудниха много работата на животновъдите
Колко време ще издържат животновъдите да работят на загуба
Снимка: под лиценза на creative commons

2021 г. ще бъде запомнена като година на трудности и предизвикателства. Увеличени цени на фуражите и електроенергията, в съчетание със световна пандемия и криза затрудниха много работата на животновъдите. На предела на силите си и вече близо година те  работят на загуба. Ето какво разказа животновъдът Николай Димов, занимаващ се с отглеждането на месодайни говеда, в интервю за Agrozona.bg.

„Трудности в животновъдството винаги е имало. Нас ни касаят особено пасищата. Там имаме доста въпроси за решаване. Ще направим съответните предложения за промени в закона. Огромният проблем пред нас към момента е това, че работим на загуба. Цените на фуражите са много високи и се обезмисля отглеждането на животни.  В угояване изкупната цена към момента е 4 лв, а ние имаме разход 9 лв.. Всеки ден имам 500 животни в угояване, по 3 лв, това са 1500 лева загуба дневно. Ползваме електроенергия и горива. Те също са с увеличени цени и това ни се отразява“, разказва животновъдът Николай Димов.

За изхранването на животните на година са необходими сериозните 1700 тона концентриран фураж и груби фуражи като люцерна, слама, сено, които Димов подсигурява сам.

Ползваме много ниско квалифицирана работна ръка, справяме се трудно, трябва пряко наблюдение, почти всеки ден обикалям стадата и следя от първа ръка нещата да се случват правилно“, споделя още той.

„Коронакризата ни повлия отрицателно, пазарите се свиха, реализацията намаля, дано по-скоро излезем от това положение“, коментира още Димов. „Основната цел на Браншовата камара за месодайното животновъдство ще бе да обединим месодайния бранш. Знаем колко много асоциации има в животновъдното направление, но не се ли обединим, ако сме разединени, няма да постигнем нищо“, коментира Димов.

„За месодайното направление може би не е предвиден бюджет или ако е бил предвиден е много малък. При нас бяха вкарани и автохтонните породи, които много редуцираха плащанията. Една месодайна крава под селекционен контрол получава 160 лв. Когато си платим членския внос и обслужванията на развъдните асоциации остават около 100. Обикновената крава взима 148 лв. Млечното направление получи повече пари, но вероятно за тях е бил предвиден по-висок бюджет, все пак и те срещат трудности“, разказва още фермерът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 07.05   558 г. – куполът на катедралата Света София в Константинопол се срутва. Тогавашният император Юстиниан I нарежда реконстукция. 1099 г. – Кръстоносците достигат...