Защо се налага актуализация на бюджета?

16.07.2013 | 15:30
по статията работи: Ралица Стоянова
По-добре да се направи сега, отколкото когато вече е късно, каза Станишев
Защо се налага актуализация на бюджета?

Има три основни причини за актуализацията на бюджета, според лидера на БСП Сергей Станишев. 

Това бил стремежът за подобряване на бизнес средата и повишение на заетостта, заложените от правителството на ГЕРБ ангажименти, които не били финансово обезпечени, и прекалено завишената приходна част на НАП и на Агенция "Митници".

За пореден път "червеният" лидер обясни, че социалните мерки, предвидени в програмата на правителството, не са причина за актуализацията. Станишев поясни, че за повечето от тях е намерен ресурс от други места.

"По-добре да се направи сега актуализацията на бюджета, отколкото когато вече е късно", каза Станишев, пише iNews.bg.

Предстои да се напише Закон за ипотечните кредити, с който рискът да бъде споделен между потребителите и банките, съобщи депутатът от БСП Румен Гечев. Според него това няма да вдигне лихвите по заемите. Той смята, че другите елементи, формиращи лихвите, могат да бъдат променени и така размерът да остане същият. Единият начин бил финансовите институции да намерят по-евтин ресурс.  

Има реална опасност от фирмени фалити, ако не бъде направена актуализация на бюджета, според Гечев. Когато трябва да се направи избор дали да се актуализира бюджетът или да се подпише "смъртната присъда" на няколко десетки хиляди фирми и човешки съдби, правителството, което и да е то, няма за какво да се колебае, смята депутатът.

Гечев обясни, че има три варианта за намирането на нужните 800 млн. лв., които не достигат в бюджета. Това са заем от външен пазар, заем от вътрешен пазар или комбинация от двете. По думите му правителството ще вземе решение на коя възможност да се спре на базата на разчети.

"Кабинетът ще трябва да поеме отговорност и да емитира държавни ценни книжа, каквато е практиката, или да преговаря да получи заем от Международния валутен фонд (МВФ). "Предполагам, че ще се предпочете емитирането на държавни ценни книжа", прогнозира Гечев.

Според него подобна постъпка не крие рискове за правителството, тъй като бюджетният дефицит ще остане малък. С актуализацията на бюджета ще се планира евентуалният заем да може да се разсрочи през следващите години. Той изрази мнение, че колкото по-дългосрочен е заемът, толкова е по-малко натоварването за икономиката.

Финансовото министерство днес публикува Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет. Според него икономическият ръст тази година ще бъде 1%, а дефицитът - 2%.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...