Застраховка на велосипед? Уви, не и у нас

20.06.2013 | 18:00
по статията работи: Ралица Стоянова
Пазарът е неясен, рисков и в същото време нищожно малък
Застраховка на велосипед? Уви, не и у нас

Все повече хора у нас избират велосипеда като средство за придвижване в градската джунгла. За кратко време много хора си купиха нови или втора употреба велосипеди, като цените на някои от тях се конкурират с тези на един автомобил. Удоволствието от притежаването на велосипед обаче върви заедно с главоболието за неговото опазване.

Европейските застрахователи отдавна имат утвърдена практика да застраховат велосипеди. Според различни източници, над 1,4 милиарда колела кръстосват света. За сравнение, автомобилите са около 400 милиона. У нас обаче единственият начин да опазиш колелото си е постоянният надзор, защото няма застраховка за велосипеди, независимо колко струват, пише Insmarket.bg

Компаниите не предлагат покритие нито срещу кражба, нито срещу вандализъм. Въпреки че средните велосипеди са на цени от 200 до 2000 лева, има и колела, които струват повече от 10-12  хиляди. Застрахователите си имат своя логика – няма как да се докаже, че едно колело е откраднато или счупено, защото частите му не могат да бъдат маркирани. Към момента няма и как да се докаже и стойността на колело, което вече е карано. Да не говорим за тези, които се купуват от приятели и нямат никакви фактури. Велосипедите никъде не се водят и на отчет, за разлика от колите.

Във велофорумите хората са съгласни, че този пазар е неясен, рисков и в същото време нищожно малък като интерес. Колко ли души в България имат колела от по 3-4000  лева и повече и колко от тях са готови да плащат 15-20% от стойността на колелото си годишно (защото такива са приблизително шансовете да ти го откраднат), за да бъде застраховано против кражба, пита форумец.

Кражба може да бъде платена, само ако откраднат колелото ви от дома.  Застраховател покрива риска от кражба на велосипед по имуществена полица, като покритието важи само за адреса на жилището, записано в договора. В този случай е важно жилището да е достатъчно добре обезопасено, евентуално да има СОТ, за да може кражбата да бъде призната за застрахователно събитие. Към застрахователната полица има опис, в който е упомената марката и моделът велосипед, както и неговата фактурна цена. Ако има тунинг екстри, се описват и те. При настъпването на застрахователно събитие застрахованият ще трябва да докаже, че по време на инцидента двуколесното превозно средство е било на застрахованото място.

Въпреки че за велосипедистите е по-важно да бъдат защитени, когато излизат с колелото си, тази опция не е за пренебрегване. Цените на полиците зависят от цената на колелото, както и от степента на обезопасеност на жилището. За велосипед със средна цена около 500 лева, например, полицата може да излезе от 6-7 лева до 14-15 лева. 

Дружествата са се насочили основно към защита на самия велосипедист. Основното покритие по така наречената застраховка "Злополука" за веломаниаците включва рисковете временна или трайна загуба на работоспособност вследствие на злополука или смърт на застрахования. За злополука се приемат както фактури, така и навяхвания, изкълчвания на пострадалия, сблъсък с МПС-та, хора, животни, както и самокатастрофа, тоест да нацелиш някое дърво или храст.

Допълнителните покрития предвиждат медицински разноски вследствие на злополука до определен процент от застрахователната сума, разходи за спасяване, както и дневни пари за болничен престой. Обикновено застрахователните суми варират от 1000 лв. до 10 000 лв. Застрахователните премии са символични: при основно покритие и застрахователна сума 1000 лв. премията е около 5 лева, а за спортисти – 6 - 6,50 лв. При групи (над 10 души) има отстъпки. Срокът на застраховките е една година, а териториалното покритие е България, но може да се разшири и за чужбина. При застраховане на активно занимаващи се любители или спортисти тарифите са завишени. Компаниите препоръчват на екстремните натури да сключват и планинска застраховка.

Планинската застраховка определено е жизнено необходима при планинското колоездене. Тя е особено конкурентна на цените на планинските спасители. Доброволците от Планинската спасителна служба оказват 11 вида помощ по утвърден ценоразпис, например акция при нещастен случай струва на спасителите 557 лв., а акция с използване на хеликоптер – 1500 лева на час. При екстремен спорт или хоби застраховката покрива смърт от злополука и трайна загуба на работоспособност, спасителни разноски на ПСС, медицински разходи за спешни състояния, разходи за евакуация на лицето, разходи за репатриране.

Цените на застраховката са приемливи с оглед носенето на риска от страна на дружествата. Застрахователните лимити обикновено са 1000 лв.,  3000 лв., 5000 лв.,  10000 лв., а полицата може да бъде сключена за три, пет, седем, десет или четиринадесет дни, месец, три или пет месеца, половин или една година. В зависимост от избраните лимити премиите могат да варират от 6-8 лева за три дни, през 20-25 лева за две седмици до 50-60 лева годишно. Има отстъпки при сключване на групова полица или при застраховане за по-дълъг период.

Всички компании предлагат активно тези застраховки. Застрахователите коментират, че има конкретна група хора, които постоянно сключват такива застраховки. Броят им не се увеличава, но и не намалява, което определено говори за изградена култура на застраховане.

Къде по света застраховките за велосипеди са най-популярни, научете в Insmarket.bg

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...