Експерт: Моделът за ценообразуване на горивата трябва да бъде разрушен

02.11.2016 | 14:40
по статията работи: econ.bg
Причините за изкривяване на пазара с горива у нас са формулирани в жалбата, която още февруари месец е внесена до председателя на Народното събрание и министър-председателя
Експерт: Моделът за ценообразуване на горивата трябва да бъде разрушен
Снимка: под лиценза на creative commons

Грандкорупцията в сферата на горивата – повод за инициативите на Гражданско сдружение "Справедливи цени на горивата". За актуалната картина в страната, свързана с пазара на горива, институционалните реакции, пазарните реалности, и подготвяната жалба до Европейската комисия от името на българските потребители – енергийният експерт Васко Начев. 

Ако трябва да обобщя с едно изречение, как изглеждат нещата у нас спрямо горивата за крайните потребители, т.е. всеки един от нас, когато отива на бензиностанцията, на практика цената на горивата е на прага на масовото обществено недоволство, което би застрашило властта на правителството, независимо кое е то, а не от разходите плюс някаква разумна печалба за крайния продавач. Това би трябвало да се случва при един нормално работещ пазар в условията на настоящите изключително ниски акцизни ставки, които са установени у нас.

Причините за изкривяване на пазара с горива у нас са формулирани в жалбата, която още февруари месец е внесена до председателя на Народното събрание и министър-председателя. Тя показва, че КЗК – Комисията за защита на конкуренцията, внимателно избягва да изнесе най-важните данни, които биха дали възможност за недвусмислено установяване на нарушение правилото за съществени  съоръжения. Какво се има предвид? 

Примерно каква е цената, която плащат вносителите за ползването на данъчните складове. 

Това е изключително важно, тъй като, както вече споменах, акцизните ставки са твърде ниски у нас, а ако решите вие да внесете, примерно, горива от някои от съседните страни, там акцизът трябва да го платите спрямо съответната държава, който, особено в Гърция, е изключително висок, в Румъния също, т.е. чрез ниската ставка е париран вносът, да не се осъществява, освен до се купува единствено от рафинерията на "Лукойл – Нефтохим". Около преди три седмици Комисията излезе със становище, че официално този път нещата са по-различни от това, което има като информация, и обявиха 6 от компаниите, които дистрибутират на крайни клиенти горива, че ще бъдат наказани. Аз вярвам, че този път ще има наказание, защото това е всъщност трети път, когато Комисията тръгва в тази посока. Предишните два, всички помнят, че нещата бяха половинчати. 

Това според нас няма да е достатъчно, защото за да получи истинско възмездие обществото, трябва да бъде разрушен моделът, по който става ценообразуването у нас. Във всички други ситуации ще остане горчивият вкус у обществото, че, видите ли, нещата не са решени кардинално.

Според Васко Начев истинският въпрос е има ли политическа воля, защото КЗК сама по себе си няма как да разруши този модел. Тук държавни институции като Националната агенция по приходите, Агенция "Митници" също трябва много дейно участие да вземат, за да бъде разрушен този модел. Законодателно също трябва да бъдат направени известни промени и наистина да има политическата воля нещата да бъдат доведени докрай. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...