Евросъюзът и Виетнам подписват днес споразумение за свободна търговия

30.06.2019 | 10:50
по статията работи: econ.bg
След Сингапур Виетнам е втората държава от Югоизточна Азия, с която ЕС сключва споразумения, като по този начин прави стъпка към по-голяма ангажираност с държавите от региона, заяви по-рано председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер
Евросъюзът и Виетнам подписват днес споразумение за свободна търговия
Снимка: под лиценза на creative commons

Европейският съюз днес ще подпише споразумения за търговия и инвестиции с Виетнам. След Сингапур Виетнам е втората държава от Югоизточна Азия, с която ЕС сключва споразумения, като по този начин прави стъпка към по-голяма ангажираност с държавите от региона, заяви по-рано председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

С търговското споразумение ще бъдат премахнати почти всички (99%) мита върху стоките, с които търгуват двете страни, като това ще стане постепенно в рамките на 10 години. В споразумението се съдържат също специални разпоредби за отстраняване на техническите пречки - например в автомобилната промишленост, както и гаранции, че 169 традиционни европейски храни и напитки ще се ползват със защита като географски означения във Виетнам, се посочва в съобщение на Комисията.

Благодарение на споразумението предприятията от ЕС ще могат да участват в търгове за възлагане на обществени поръчки във Виетнам при същите условия като местните дружества.

ЕС и Виетнам поемат ангажимент за ефективно изпълнение на Парижкото споразумение за изменението на климата, както и за спазване и ефективно прилагане на принципите на Международната организация на труда (МОТ), свързани с основните трудови права. За тази цел Виетнам наскоро ратифицира Конвенцията за правото на организиране и на колективно договаряне на МОТ и уведоми ЕС за намерението си най-късно до 2023 г. да ратифицира и останалите две основни конвенции на организацията.

В споразумението за защита на инвестициите се съдържат съвременни правила за защита на инвестициите, чието прилагане се осигурява чрез новата инвестиционна съдебна система, и се гарантира правото на правителствата от двете страни да предприемат регулаторни мерки в интерес на своите граждани. С него ще бъдат заменени двустранните споразумения за инвестиции, които 21 държави членки на ЕС, са подписали с Виетнам, и ще се въведат нови правни гаранции за предотвратяване на конфликти на интереси и за повишаване на прозрачността.

След одобряването от Съвета споразуменията ще бъдат подписани от ЕС и Виетнам и ще бъдат представени на Европейския парламент за одобрение. След като Европейският парламент даде одобрението си, споразумението за търговия може да бъде официално сключено от Съвета и да влезе в сила, а споразумението за защита на инвестициите трябва първо да бъде ратифицирано от държавите членки в съответствие с техните вътрешни процедури.

Виетнам е вторият по големина след Сингапур търговски партньор на ЕС в рамките на Асоциацията на народите от Югоизточна Азия (АСЕАН), като търговията със стоки с тази държава е на стойност 49.3 млрд. евро годишно, а търговията с услуги - над 3 млрд. евро. Макар че инвестициите на ЕС във Виетнам през 2017 г. са на скромното равнище от 6 млрд. евро, все по-голям брой европейски предприятия се установяват във Виетнам, за да го използват като център за региона на Меконг. Вносът от ЕС за Виетнам се състои основно от телекомуникационно оборудване, обувки, текстил, мебели и селскостопански продукти. ЕС изнася за Виетнам предимно машини и транспортно оборудване, химикали и храни и напитки.

Общо 137 български компании изнасят за Виетнам. Страната е тридесет и шестият по големина търговски партньор на България извън ЕС. Българският износ за Виетнам е на стойност 25 милиона евро. Вносът от Виетнам е на стойност 44 милиона евро.

ДПА отбелязва, че ЕС се стреми да укрепи търговските си връзки по света, за да даде отпор на нарастващото търговско напрежение със САЩ. По-рано тази година в сила влезе мащабно търговско споразумение между ЕС и Япония.

Според EurActiv одобрението на Европейския парламент не може да се смята за даденост, защото евродепутатите изразиха опасенията си за ситуацията с човешките права във Виетнам. Според тях освен това предложеният арбитражен съд, чиято цел е да защити чуждестранните инвеститори, може да даде на международни компании във Виетнам прекалено голямо влияние.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 22.03   235 г. – Максимин Трак е провъзгласен за римски император. 238 г. – Гордиан I и неговият син Гордиан II са провъзгласени за римски императори. 1136 г. –...