Еврокомисията иска правилата за дефицит да не действат до 2023 г.

04.03.2021 | 11:10
по статията работи: econ.bg
От ЕК заявиха, че въз основа на текущите прогнози, отсрочката трябва да остане активна през 2022 г. и да бъде деактивирана през 2023 г., когато европейската икономика трябва да се върне към здравото си положение отпреди кризата
Еврокомисията иска правилата за дефицит да не действат до 2023 г.
Снимка: под лиценза на creative commons

Има светлина в тунела за икономиката на ЕС, но засега пандемията продължава да вреди. За да се смекчи отражението ѝ, и възстановяването да продължи, фискалната подкрепа трябва да продължи толкова дълго, колкото е необходимо. За това призова заместник председателят на Еврокомисията Валдис Домбровскис. Не трябва да се допуска преждевременното оттегляне на фискалната подкрепа, която трябва да се запази през тази и следващата година.

Еврокомисията препоръча ограниченията за преразход от правителствата на ЕС да останат преустановени до края на 2022 г., тъй като пандемията от коронавирус все още задушава икономиките.

Изпълнителната власт на Блока спря правилата преди година, тъй като Съюза потъна в най-дълбоката си рецесия след Втората световна война. Това позволи на държавите да отпускат бюджетни пари, за да спасят икономиките си и да помогнат на компаниите да оцелеят от пандемията.

От ЕК заявиха, че въз основа на текущите прогнози, отсрочката трябва да остане активна през 2022 г. и да бъде деактивирана през 2023 г., когато европейската икономика трябва да се върне към здравото си положение отпреди кризата.

Нашето ясно послание е, че фискалната подкрепа следва да продължи толкова дълго, колкото е необходимо. Общата клауза за дерогация ще остане активна през 2022 г. и ще бъде дезактивирана през 2023 г. Държавите членки следва да се възползват максимално от Механизма за възстановяване и устойчивост, тъй като това им дава уникална възможност да подкрепят икономиките си, без да обременяват публичните финанси. Своевременните, временни и целенасочени мерки ще позволят плавно връщане към устойчиви бюджети в средносрочен план, каза Валдис Домбровскис.

Идеята ще трябва да бъде одобрена от страните-членки на ЕС и комисията може да се изправи пред тежки въпроси от така наречените пестеливи страни – по-богатите членове като Холандия и Дания, които са предпазливи да позволят големите разходи да продължат по-дълго от необходимото.

Паоло Джентилони, еврокомисар по икономиката, аргументира, че пандемията все още причинява болка на европейската икономика и че за 2022 г. е ясно, че фискалната подкрепа все още ще е необходима.

По-добре да сбъркате, правейки нещо твърде много, отколкото твърде малко, добави Джентилони, бивш италиански премиер.

Известни като Пакт за стабилност и растеж, правилата ограничават дефицитните разходи до 3% от цялата икономика и дълг до 60%.

Правилата често се нарушават и страните рискуват санкции за игнорирането им, въпреки че нито едно правителство никога не е било санкционирано.

Ограничението на дълга е особено превишено от няколко държави, като италианският дълг например се издига до зашеметяващите 155,6% от икономиката. Вместо това пактът упълномощава главно изпълнителната власт на ЕС и колегите-членки да следят внимателно как националните правителства управляват своите бюджети.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 17.05   1395 г. – Обединени унгаро-влашки войски нанасят поражение на османската армия при Ровине, Влашко. 1498 г. – Корабите на Васко да Гама достигат до Индия. 1555...