ЕК разглежда жалбата на България заради гръцкия 26-процентен данък

08.04.2015 | 15:20
по статията работи: Мина Стойчева
Комисията ще направи оценка на потенциалния негативен ефект на налога върху общия пазар
ЕК разглежда жалбата на България заради гръцкия 26-процентен данък
Снимка: Thinkstock/Guliver

Европейската комисия (ЕК) ще разгледа жалбата, изпратена от българското финансово министерство, за налагането от страна на Гърция на данък от 26% върху сделките и трансакциите от България, Кипър и Ирландия. Това е потвърдил говорителят на институцията Аника Брайдхард.

По нейните думи от Комисията ще търсят изясняване на обхвата на закона, свързан с налога. На база на това ще бъде направена оценка на потенциалния негативен ефект върху общия пазар.

„След като тази оценка бъде направена, Комисията ще вземе необходимите решения, за да гарантира съответствие с европейското законодателство – ако това се налага”, казва още Брайдхард, цитирана от БНР.

Миналия понеделник Министерство на финансите сезира ЕК заради въведения от Гърция данък. Тогава министър Владислав Горанов изпрати писмо по този тема до европейския комисар по икономически и финансови въпроси Пиер Московиси, съобщават от ведомството.

В писмото се посочва, че приетите от Гърция данъчни разпоредби са несъвместими с правото на Европейския съюз (ЕС) и нарушават основополагащите принципи, залегнали в Договора за функционирането на съюза. Според Горанов въвеждането на подобен налог при източника на всички сделки и трансакции с източник България, както и Ирландия и Кипър, е “дискриминационна и непропорционална на преследваната цел мярка”.

На заседание на парламентарната комисия по бюджет и финанси във вторник (8 април) по тази тема от ДПС и БСП настояха за предприемането на действия от страна на българското правителство, които да бъдат в отговор на въвеждането на 26-процентния данък от страна на Гърция. От друга страна от кабинета предлагат да се търси решение по дипломатичен път съвместно с подкрепата на ЕК.

По време на заседание на парламентарната комисия по бюджет и финанси депутатът от левицата Румен Гечев заяви, че е необходимо страната ни да предприеме по-сериозни мерки като „сложи на масата на преговорите“ с Гърция ответни мерки по отношение на готвения налог.

От своя страна вицепремиерът Меглена Кунева заяви, че е необходимо бързо да се влезе в диалог с Атина по този касус. Тя коментира, че ще работи в съдействие с Министерство на външните работи и Министерство на икономиката за решаването на проблема. По нейните думи страната ни ще бъде подкрепена от Брюксел по този казус, тъй като въпросният закон не е консултиран с ЕК.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.03   37 г. – Римският сенат анулира завещанието на Тиберий и обявява Калигула за император. 731 г. – Започва понтификатът на папа Григорий III. 922 г. –...