Готвят "драконовски" санкции за производителите на храни

29.02.2012 | 15:43
по статията работи: Петър Чернев
Храните с неизвестен произход развалят имиджа на България, коментира Найденов
Готвят "драконовски" санкции за производителите на храни
Снимка: Булфото

По-високите санкции ще имат дисциплиниращ ефект върху производителите на храни. Това заяви тази сутрин в ефира на БНТ министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов. Той припомни, че е било установено, че санкциите са респектиращи, но не са достатъчни.

Според министъра за производителите глоба в размер на 500 лв. не е проблем, но положението се променя когато тя стане 10 000 лв. Като пример беше дадена компания, която произвежда млечни продукти и влага в тях растителни мазнини, въпреки че те липсват на опаковката. Този производителще се респектира от една по-висока санкция и евентуална заплаха от затваряне.

Това, което откриваме в кухните на най-лъскавите ресторанти, на детските градини... ни кара да направим драконовски мерки, коментира министърът. Той добави, че фактът, че инспекторите  продължават да откриват храни с изтекъл срок на годност и неустановен произход, може да нарани имиджа на България. Като пример бяха дадени натровените руски туристи през изминалия летен сезон.

Според статия в днешния брой на вестник „Сега“ промени в Закона за храните предвиждат всеки, който използва добавки, ароматизанти или разтворители, които не са разрешени или са значително по-високи от определените, да бъде наказван с до 1500 лв., вместо с досегашните до 500 лв. Глобата скача до 2500 лв., ако нарушението е извършено повторно. Три пъти се увеличава и санкцията за нарушения, свързани с рекламата и поставянето на етикети на храните. Те ще се наказват с до 3000 лв., вместо досегашните до 1000 лв.

Който произвежда или търгува храни в нерегистриран обект, ще се наказва с до 10 000 лв. в зависимост от това дали нарушението е извършено за първи път. Досегашната санкция за подобно провинение бе до 4500 лв. Забранява се и изхвърлянето на хранителни отпадъци от обекти за производство и търговия с храни в контейнери за битови отпадъци. Внимание е обърнато и на хранителните добавки, които ще бъдат вписвани в публичен регистър и ще се контролират под лупа.

От БАБХ ще контролират и транспортните средства, които превозват храни от неживотински произход. Идеята е те да подлежат на регистрация от ведомството, за което вероятно също ще се заплаща определена сума.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 08.05   1559 г. – В Англия е приет Актът за супремацията, с който кралица Елизабет I става глава на Англиканската църква. 1794 г. – По време на Якобинска диктатура, за...