Вили Лилков: В София е налице криза с местата в детските градини, а не проблем 3

17.02.2008 | 16:18
по статията работи: Петър Чернев
Според данни на ДКМПС, в София не достигат 7341 места, а не 5500. Предлагат въвеждането на месечна компенсация за деца, регистрирани в онлайн системата, но незаписани в детски градини
Вили Лилков: В София е налице криза с местата в детските градини, а не проблем


През последните няколко години не са били подписвани нови договори за отдаване на сградите и дворовете на детски градини в София. Това каза общинският съветник Вили Лилков по време на кръгла маса, посветена на проблема с детските градини в София. По думите му в София е налице не проблем, а криза с местата в детските градини.

На снимката: (отляво надясно): Коста Базитов, директор на Дирекция "Образование" към Община Варна, Ива Станкова, депутат от 40-то народно събрание, Николай Белалов, председател на Дискусионен клуб за социална местна политика, Борис Цветков, секретар на ДКМПС, майка


Лилков заяви също, че Столичната община не разполага с дългосрочна визия за разрешаване на проблема с детските градини в София. Като пример за това той посочи ситуацията в с. Казичене, където  е налице  проект за строителство на нова детска градина, въпреки че търсенето на места там не е толкова засилено. Лилков добави, че е терените в София, на които може да бъдат построени детски градини, са изконсумирани.

Налице е разминаване между обявените от Столична община свободни места и тези, достъпни на сайта за регистрация - https://www.kg.sofia.bg/ . Това каза секретарят на Дискусионния клуб за социална местна политика (ДКМПС) Борис Цветков. Според него недостигът на места в детските градини в София е 7341, а не 5500, както обяви заместник-кметът по образование Йорданка Фандъкова в началото на сеfмицата.

Цветков настоя за включването на член от ДКМПС в общата дискусия за излизане от кризата с детските градини в София. Той обвини общината в прахосване на общински пари за ремонтиране на вече съществуващи градини. Според него за тези проекти е можело да се кандидатства за финансиране по европейските фондове. Като добър пример за това той посочи Варна и Лясковец.

След края на събитието, специално за Econ.bg, Цветков обясни от къде идва разминаването между обявената от Столична община (СО) бройка и местата, обявени на сайта за онлайн регистрация. По думите на Цветков СO e обявила 7000 свободни места, а на сайта са достъпни едва 6091. Той обясни това с т.нар "кметски" квоти, които се заделят за "удовлетворяване на нуждите на съответния кмет на община или директор на детска градина".

По време на дискусията беше направено предложение за заплащане на месечна компенсация в размер на 80 лв. на деца, регистрирани в системата за записване, но не попаднали в детски градини. Също така беше поискано изработването на цялостна програма за действие за излизане от кризата. Като част от нея беше посочено налагането на мораториум върху удължаване на ползването на сгради и дворове (наети от общински и държавни структури, частни училища и детски градини) на съществуващи общински детски градини и имоти.  

Кметът на София Бойко Борисов трябва да обяви до 28 февруари програмата си за излизане от кризата с детските градини в София. Това каза от своя общинският съветник Бойко Маринков. По думите му през 2006 г. за реконструкция на детски градини в София са били похарчени 1.6 млн лв., през 2007 г. - 3.3 млн. лв., като през тази година вложенията се очаква да достигнат 9.5 млн. лв., което представлява едва 0.2-0.3% от инвестиционната програма на общината.

Маринков добави, че освен липса на свободни места в детските градини в София е налице и липса на квалифициран персонал. Според него в момента системата има нужда от около 2000-2200 педагози.

След края на събитието Маринков каза специално за Econ.bg, че в Столичната община е внесен проект за строителство на модулни детски градини, с който той обаче не е добре запознат. Той добави, че според него срокът от 15 дни за строителство на подобно съоръжение не е реален.

По повод проекта за строителство на нова детска градина в с. Казичене, Маринков заяви, че това е поредният пример за липса на стратегия от страна на Столичната община.

Проблемът с детските градини във Варна беше налице още през 2000 г. Това заяви Коста Базитов, директор на Дирекция "Образование" към Община Варна. Като удачно решение за излизане от кризата, той посочи районирането - т.е. кандидатстването за училища и детски градини да става на районен принцип.  Като друг удачен вариант за решаване на проблема Базитов посочи публично-частните партньорства, с чиято помощ времето за строителство на детски градини се свежда до 4-5 месеца.


Външна снимка: в "Дневник"

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...