Антикорупционната комисия не установи конфликт на интереси при Румен Радев

05.08.2019 | 15:35
по статията работи: econ.bg
Решението, публикувано на официалния сайт на комисията, е по сигнал срещу Радев в качеството му на командир на Военновъздушните сили - пост, който заемаше, преди да бъде избран за президент
Антикорупционната комисия не установи конфликт на интереси при Румен Радев
Снимка: Youtube.com

Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) не е установила конфликт на интереси при държавния глава Румен Радев. Решението, публикувано на официалния сайт на комисията, е по сигнал срещу Радев в качеството му на командир на Военновъздушните сили (ВВС) - пост, който заемаше, преди да бъде избран за президент.

В сигнала, за който не се съобщава от кого е подаден, се посочва, че са налице съмнения за конфликт на интереси и облагодетелстване чрез служебно положение на Радев във връзка с назначаване на Десислава Генчева (в момента Радева - бел. авт.) на два щата, въпреки че вторият такъв - пиар на ВВС, по правилник трябва да се заема от военизирано, а не от цивилно лице, каквато е тя. В него се твърди още, че ВВС е плащало наем на жилище на Десислава Генчева в София, в което е живял с нея и самият Радев, се разбира от решението на комисията.

Антикорупционната комисията е установила, че през 2011 г. Десислава Генчева е назначена от ген.-майор Константин Попов като старши експерт в сектор "Финанси". Когато през 2014 г. Радев поема командването на ВВС, той сключва допълнително споразумение с Генчева, която да изпълнява функциите по осигуряване на връзките с обществеността.

Според комисията давностният срок от три години е изтекъл. За други заповеди на Радев за възнаграждение за извънреден труд на Генчева проверката установява, че тогава те не са били съпрузи. По тогавашния закон не е установен конфликт на интереси.

В сигнала срещу Румен Радев е посочено, че е купил жилище в София през 2010 г. с площ 143 кв. метра за 168 хил. лева, което е под пазарните цени на имотите за периода в района. През 2005 г. е купено и ведомствено жилище от Министерството на отбраната и едновременно с това неправомерно е ползвано под наем второ ведомствено жилище. Апартаментът бил продаден през 2007 г.

От комисията отбелязват още, че твърденията в сигнала касаят правни действия - сключване на договори за наем и договор за покупко-продажба на недвижими имоти, извършени от Румен Радев в качеството му на физическо лице, а не като лице, заемащо публична длъжност. Освен това тогава не са съществували антикорупционните закони.

Заключение на комисията е, че не е установен конфликт на интереси поради липса и на частен интерес на Румен Радев или на свързано с него лице. Производството по сигнала е прекратено.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 21.03   1191 г. – Целестин III става римски папа. 1201 г. – Българо-византийски войни: Започва Обсадата на Варна. 1590 г. – Персийско-османска война...