Агроминистерството е блокирало исканията за прекатегоризация на държавни земи

05.01.2024 | 10:50
по статията работи: econ.bg
Решението предизвика огромно възмущение сред земеделската общност, припомняйки значението на земеделската земя като национално богатство, което трябва да се опазва и съхранява. В тази връзка президентът Румен Радев наложи вето
Агроминистерството е блокирало исканията за прекатегоризация на държавни земи
Снимка: под лиценза на creative commons

Във връзка с образуваното конституционно дело по ветото, което президентът наложи върху законодателните промени, свързани с прекатегоризирането на земеделските земи, върху които да се строят слънчеви паркове, от Министерството на земеделието и храните съобщиха за Синор.бг, че от октомври 2023 г. не разглеждат предложения за промяна на предназначението, както беше фиксирано с промени в Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ), препращащи към Закона за опазване на земеделските земи (ЗОЗЗ).

На 13 октомври 2023 г. бяха обнародвани промени в Закона за опазване на земеделските земи, записани през преходните алинеи на Закона за енергията от възобновяеми източници, така че държавната администрация да може да издава разрешителни за изграждане на соларни паркове и други ВЕИ инсталации върху плодородни земи от 5 до 7 категория. Към момента това е строго забранено и подобни мрежи могат да се монтират само върху планински терени с неплодородни земи от 8 до 10 категория.

Решението предизвика огромно възмущение сред земеделската общност, припомняйки значението на земеделската земя като национално богатство, което трябва да се опазва и съхранява. В тази връзка президентът Румен Радев наложи вето, а на 21.11.2023 г. с определение на Конституционния съд е допуснато да се разгледа неговото искане тези законодателни промени да бъдат обявени за противоконституционни. Става въпрос за разпоредбите на чл. 2, ал. 4, в частта „и за агрофотоволтаици – при условия и по ред, определени с наредба на министъра на земеделието и министъра на регионалното развитие и благоустройството“, чл. 17а, ал. 3, в частта „на обекти за производство на енергия от възобновяеми източници“, чл. 23, ал. 3 и чл. 24, ал. 7, в частта „или изграждане на обект за производство на енергия от възобновяеми източници“ от Закона за опазване на земеделските земи, обясниха от агроведомството. Затова и агроведомството изчаква решението на Конституционния съд.

Единствените промени в предназначението на земеделски земи, които комисиите по чл. 17, ал. 1 от ЗОЗЗ към областните дирекции по земеделие издават и в момента, са по предложения на частни лица, които притежават земеделски имот, но искат да строят върху тях складове, жилища и др. обекти. Тези комисии заседават два пъти месечно, като решенията им се оповестяват на страницата на агроведомството. Последните са от 20 декември 2023 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...