Работодателите ще поискат от парламента предложението да връчват пътни глоби на служителите да отпадне

12.07.2023 | 16:30
по статията работи: econ.bg
Предложението за включване на работодателите като част от възможностите за връчване на издадени фишове и наказателни постановления е заложено от самото вътрешно министерство
Работодателите ще поискат от парламента предложението да връчват пътни глоби на служителите да отпадне
Снимка: БГНЕС

Българската стопанска камара ще предложи на депутатите да отпадне предложението, направено в Закона за държавния бюджет за 2023 г., което предвижда работодателите да получават и предават електронни фишове и наказателни постановления за пътни нарушения на своите служители.

Чрез промени в Закона за движението по пътищата и Закона за административните нарушения и наказания финансовото министерство предлага разширяване на възможностите за връчване на фишове и постановления - както лично на нарушителя срещу подпис от контролните органи при изпълнение на функциите им по Закона за движение по пътищата, така и от други служители на Министерството на вътрешните работи.

Също така връчването да може да се извършва и с препоръчано писмо с обратна разписка, чрез лицензиран доставчик на пощенска или куриерска услуга, както и по електронен път, чрез информационната система за сигурно електронно връчване като модул на Единния портал за достъп до електронни административни услуги по смисъла на Закона за електронното управление, чрез надграждане на портала за електронни административни услуги на МВР и чрез работодателя или негов служител, натоварен да приема книжа на нарушителя.

Пред Би Ти Ви Асен Василев посочи, че в момента се събират под 50% от глобите и фишовете и всичко, което може да повиши събираемостта, трябва да се приложи. Проблемът е сред основните, които депутатите и бившият вътрешен министър Иван Демерджиев изтъкнаха в голяма дискусия за нуждата от тематични законодателни промени преди близо два месеца.

Предложението за включване на работодателите като част от възможностите за връчване на издадени фишове и наказателни постановления е заложено от самото вътрешно министерство в изготвения и публикуван през май за обществено обсъждане проект за промени в закона за движение по пътищата, припомня "Сега".

При съгласуването на бюджета реакция има от Министерството на електронното управление, като е настояло предложението да отпадне.

"Липсва нормативно установено задължение по адрес на работодателите да извършват действия по връчването на електронни фишове и наказателни постановления, издадени от органите на МВР. Работодателите, които се явяват и данъкоплатци, не могат да са връчители, с вмененото им по своето естество публично задължение, и да им се налага административна тежест за дейност, която е изцяло в компетентността на МВР", пишат от ведомството. Министерството на финансите отговаря, че е извършена редакция и освен единствено от работодател, какъвто е бил първоначалния вариант, връчването ще може да се прави и от негов служител, отговарящ за документооборота.

В становището към бюджета от Българската стопанска камара конкретно този казус не се споменава, но националните телевизии показаха работодатели, които недоволстват, че ще трябва да назначат допълнителен персонал, който да се занимава с глобите.

"Предложението за прехвърляне на този ангажимент върху работодателите е необмислено и необосновано увеличава административната тежест върху фирмите. Предложението не е обсъждано с представителите на работодателите в рамките на Националния съвет за тристранно сътрудничество. БСК ще предложи на народните представители то да бъде премахнато от финалната версия на Закона за държавния бюджет за 2023 г.", посочи пред "Дневник" Мария Минчева, заместник-председател на Стопанската камара.

Добави, че предложението оставя отворени допълнителни въпроси:

Как електронният фиш ще стига до работодателя?

Какво ще се случва при отказ на лицето да получи фиша?

Как работодателят ще информира органите на МВР за датата на връчване или за отказа на лицето да получи фиша?

Какви ще са последствията за работодателя, ако не връчи фиша?

Посочва, че и сега в Граждански-процесуален кодекс и Данъчно-осигурителния процесуален кодекс съществуват текстове, свързани с връчването на съобщения (вкл. от работодателя), но е необходимо съгласие и не е задължение.

"Като цяло не е работа на работодателите да изпълняват функциите на държавата", казва Минчева. Добавя, че действително плащането на задължения към фиска трябва да е бързо и лесно, поради което е нужно подобряване на механизмите за връчване на фишове, актове и наказателни постановления.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 30.04   311 г. – Римският император Галерий издава едикт, според който християните са законно признати в Римската империя. 1671 г. – Петър Зрински и Фран Кръсто...