Приходната агенция може да търси налог и за продажби чрез електронни магазини

06.04.2023 | 11:15
по статията работи: econ.bg
Всеки, който продава вещи през електронни магазини, онлайн платформи и в социалните мрежи, може да бъде обложен с данък. За това предупреждават от НАП в разгара на данъчната кампания
Приходната агенция може да търси налог и за продажби чрез електронни магазини
Снимка: под лиценза на creative commons

Всеки, който продава вещи през електронни магазини, онлайн платформи и в социалните мрежи, може да бъде обложен с данък. За това предупреждават от НАП в разгара на данъчната кампания.

Ако се разделяте чрез обяви в интернет със старите си мебели, битова техника, смартфон, колело, телевизор, дрехи или обувки, данъчните няма да впишат или да искат да видят доходите от тях в декларацията, защото

парите от лични вещи са необлагаеми

Без данък са и суми, получени от продажбата на вещи, които са наследени или завещани.

Когато обаче художник продава картините си онлайн, занаятчия използва интернет, за да пласира произведенията си, а друг предлага колекции, върху парите от продажбите се дължи данък. Размерът е различен - за художника или занаятчията ставката е 15%, а за човек, който не произвежда вещи за продажба по занятие - 10%. Когато оборотът за 1 година прескочи 100 000 лв., регистрацията по ДДС става задължителна, а от нея следва начисляване на налога върху всяка следваща сделка.

Информация за покупко-продажбите данъчните получават от собствениците на онлайн платформи и от доставчиците по домовете. Инспекторите и сами следят обявите в платформите и социалните мрежи, за да сравняват информацията с тази, получена от онлайн търговците.

Промени в облагането на доходите, приети в края на миналата година, предвиждат от 1 януари 2024 г. всички банки, дружества за електронни пари и други доставчици на платежни услуги задължително

да подават в НАП данни за обработените от тях трансгранични плащания

Така вече ще се набира информация и сделки в чужбина.

Всеки, който получи 25 или повече трансгранични плащания за тримесечие, ще бъде докладван на данъчните. Подаваната информация ще съдържа местонахождение, име на получателя на плащането, номер по ДДС или друг данъчен номер, дата, час, сумата, както и друга информация. Върху доходите от такива сделки се дължи данък от 15%.

Данъчни консултанти припомнят, че не се плаща данък от продажбата или замяната на един имот за година, и то ако от датата на придобиването му и на продажбата са минали повече от три години. Броят на освободените от налог имоти се увеличава до три, ако са селскостопански или горски или ако са били собственост на продавача повече от 5 години.

При продажбата на кола за освобождаване от данък важи правилото сделката да е една за година, а превозното средство да е било собственост на продавача не по-малко от година

При определянето на данък върху доходите от продажба на кола ставката се налага върху положителната разлика между продажната цена и документално доказаната на придобиване. Ако собственикът няма документ, който да доказва на каква цена е придобил возилото, данък се дължи върху целия доход от продажбата.

Последното предложение на финансовото министерство за промени в облагането ще задължи нотариусите да проверяват за публични задължения.

Ако има всякакви просрочени такива, установени от НАП - не само за данъци, мита и осигурителни вноски, сделката може да се спира. Това означава, че ще се проверява за неплатени общински данъци и такси, глоби, включително към КАТ, имуществени санкции, конфискации, надплатени или неправомерно получени средства по програми и фондове на ЕС.

Предвижда се нотариусите да имат достъп до регистъра на НАП и да проверяват за публични задължения в момента на сделката. Допуска се възможност в нотариалния акт или в договора за покупко-продажба да се вмени задължение купувачът да внесе дължимата сума в определен срок. Може и купувачът да плати задълженията на продавача, но да ги приспадне от цената.

Декларираме и плащаме до 30 април

Кампанията за деклариране и плащане на данъци за 2022 г., вече е в разгара си. Срокът за обявяването на получените суми и издължаването им е 30 април, но тъй като е почивен ден, документи и плащания се приемат до 2 май. Бонуси за облагането на доходите имаше до 31 март.

Също до 30 април всеки, който е установил, че е подал погрешни данни към НАП, може да подаде коригираща декларация, като в такъв случай няма да бъде наказан за неверните данни с глоба или проверка.

Собствениците на имоти и коли могат да получат 5% отстъпка, ако декларират и платят задължението до 30 април. Условието е да се внесе цялата сума.

При плащане на местните данъци и такси на части няма лихва за забавяне, ако първата вноска е до 30 юни, а втората - до 31 октомври. Такса смет може да се издължи на четири пъти - 30 април, 30 юни, 30 септември и 30 ноември.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...