Половината от населението в страната живее в еднофамилни къщи

09.02.2024 | 17:30
по статията работи: econ.bg
Почти 96,6% от жилищатаа у нас са собственост на отделни, различни физически лица. А еднофамилните жилищни сгради са важни, защото 51% от населението живее там
Половината от населението в страната живее в еднофамилни къщи
Снимка: под лиценза на creative commons

Почти 96,6% от жилищатаа у нас са собственост на отделни, различни физически лица. А еднофамилните жилищни сгради са важни, защото 51% от населението живее там. Това каза изпълнителният директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие (АУЕР) Ивайло Алексиев, който също взе участие в конференцията.

Според него при еднофамилните сгради има огромен потенциал за реализиране на мерки за енергийна ефективност. От данните на АУЕР става ясно, че почти всички сгради, построени преди 2000 година на практика имат нисък клас на енергийно обновяване или никакъв. Финансиране за подобни проекти има, но изисква огромни усилия от страна на собствениците, а подкрепата на държавата е пренебрежимо малка. Експертите също припомниха, че фокусът на държавната политика са основно многофамилните жилищни сгради.

Според данните на АУЕР ако се направи дълбоко обновяване на сградите у нас ще бъдат необходими инвестиции от порядъка на над 6 млрд. евро годишно. Към момента планираните дългосрочни инвестиции в жилищно обновяване са за около 1,7 млрд. лева, става ясно от изчисленията на агенцията.

Според оценката на агенцията инвестиционният дефицит в жилищния сектор у нас се оценява на между 3,3 до 4,5 млрд. евро годишно до 2030 г.

Важно за развитие на проектите е и работата на едно гише. За целта трябва да се обучават хора по регионите, които да знаят какво точно представляват тези услуги и как да ги представят на гражданите, обясни Алексиев.

Според него голям стимул за извършване на мерки за енергийна ефективност занапред ще бъде цената на електроенергията. Това ще се случи след като битовите потребители излязат на свободния пазар, където цените са в пъти по-високи. Друг фактор занапред ще бъде и европейската система за търговия с емисии, след като сградите и транспорта започнат да плащат за вредните емисии, които изпускат. Ясно е, че изискванията ще се повишават занапред, категоричен бе Алексиев.

По думите му по отношение на сградния фонд са нужни постоянни действия, е на кампании - една през 2015 г. за обновяване и после през 2023 г.

Техническата помощ е ключов компонент за реализиране на инвестициите, изтъкна Алексиев. Той посочи, че Националният декарбонизационен фонд предвижда да осъществява техническо обслужване на кандидатите за обновяване на блока. То обаче не може да покрие адекватно за цялата страна, така че е резонно има една централизирана система, която да разпространява информация, знания и умения.

Трябва широкомащабна и достъпна информация, която може да стане през планираните реформи за обслужване на едно гише, коментира Алексиев. Той припомни, че това са нови реформи, които са от преди 2-3 месеца.

Не е ясно дали всеки може да инвестира сам в енергийно обновяване на сградата, добави изпълнителният директор на АУЕР. Той припомни, че около 33 процента от домакинствата изпитват ограничения при отопление на жилището си, което сочат данните от 2018 г. В същото време има 32 процента, които не могат да посрещнат непредвидени разходи със собствени средства. "Но те имат доход и ако получат кредит, биха могли да го изплащат на разумни вноски", заяви Алексиев.

Отделно около 32 на сто са домакинства, които не могат да плащат навреме разходите си, свързани с обитаваното от тях жилище. "Най-лошата комбинация е тази, когато всичките тези видове домакинства живеят в един вход. Това е много често срещаният случай", уточни директорът на АУЕР.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 15.04   1715 г. – В Южна Каролина индианците убиват 90 английски заселници, което става повод за започване на войната между англичаните и индианците. 1795 г. – Литва е...