КНСБ настоява за ръст на заплатите от 12.5 на сто на година

20.09.2022 | 08:20
по статията работи: econ.bg
Заплатите да растат с поне 12,5% на година, а правителството да предприеме мерки за овладяване на инфлацията и за повишаване на доходите. За това настояват от КНСБ, като за целта от синдиката ще протестират в цялата страна през следващия месец
КНСБ настоява за ръст на заплатите от 12.5 на сто на година
Снимка: БГНЕС

Заплатите да растат с поне 12,5% на година, а правителството да предприеме мерки за овладяване на инфлацията и за повишаване на доходите. За това настояват от КНСБ, като за целта от синдиката ще протестират в цялата страна през следващия месец, като започнаха днес от триъгълника на властта на жълтите павета.

Исканията на КНСБ са включени в публикувания “Меморандум за социално-икономическо развитие на България”, като мерките в него са за следващия управленски мандат (2022-2026 г.).

По данни на НСИ средната заплата през юни на годишна база се е увеличила с 13,6% или повече от поисканото от синдиката - от 1505 лв. бруто през 2021 г. на 1710 лв. през тази.

От КНСБ настояват и минималната заплата да расте ускорено - със средно 18% всяка година. Крайната цел е минималната заплата да е поне на половина на средната през 2026 г.

Освен това от синдиката считат, че средната заплата трябва да се повиши до 2795 лв. Както и да се запази системата от минимални осигурителни доходи, докато не бъде постигнато съгласие между социалните партньори за договаряне на минимални заплати по икономически дейности и професионално-квалификационни групи.

Синдикатът се обяви и за ежегодно увеличение с поне 15% на възнагражденията в бюджетния сектор, а за агенциите, работещи на терен - да се осигури изпреварващ ръст от минимум 20 на сто годишно. Конфедерацията смята, че с подобна политика България ще достигне 60 на сто от среноевропейските доходи през 2024 г. (на фона на 55% в момента) и 67 на сто през 2026 г.

Синдикатът продължава да настоява за реформа на данъчната система, която включва въвеждане на необлагаем минимум, равен на минималната заплата, както и преминаване към системата “15:15:15” (15% данък върху доходите на физическите лица, 15% данък печалба и 15% обща ставка на ДДС).

Според КНСБ разходите за социална защита трябва да достигнат 18% от БВП към 2026 г. Тази цел е осъществима при ежегодно нарастване на социалните разходи с около 3,3-3,4 млрд. лв. при номинален ръст на БВП с около 12-13 млрд. лв. на година.

Според сметките на синдиката средната пенсия трябва да се увеличи от 680 лв. тази година до поне 1068 лв. през 2026 г.

Днес представители на КНСБ и на служебния премиер Гълъб Донев проведоха среща веднага след протеста.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...