И физически лица ще могат да събират дългове, но с лиценз от Българската народна банка

14.02.2024 | 12:45
по статията работи: econ.bg
Физически или юридически лица, регистрирани по Търговския закон, ще могат да ни купуват от кредитните институции необслужваните заеми. Това предвижда проект на Закона за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити
И физически лица ще могат да събират дългове, но с лиценз от Българската народна банка
Снимка: под лиценза на creative commons

Физически или юридически лица, регистрирани по Търговския закон, ще могат да ни купуват от кредитните институции необслужваните заеми. Това предвижда проект на Закона за лицата, обслужващи кредити, и купувачите на кредити, публикуван за обществено обсъждане на сайта на Министерството на финансите. Неговата цел е да насърчи развитието на вторичния пазар на необслужвани заеми при спазване правата на кредитополучателите.

Самото събиране на необслужваните заеми ще става от лицензирани фирми, посочени в проекта като лица, обслужващи кредити. Сега колекторските компании, които се занимават с тази дейност, нямат нужда от лиценз. След приемане на закона те ще трябва да се лицензират от БНБ. За първата година това ще им струва около 35 000 лева, става ясно от мотивите към законопроекта. Купувачите на кредити сключват договор с колекторски фирми, които от своя страна ще събират вземанията. Ако купувачите искат сами да вършат тази дейност, ще им трябва лиценз от БНБ. В договора за обслужване на вземанията трябва да фигурира специална клауза за справедливо и етично третиране на кредитополучателите.

В проектозакона фигурират специални текстове, които гарантират правата на кредитополучателите. Така например купувачът на заеми или колекторската фирма трябва да третират справедливо кредитополучателите, зачитайки техните права и интереси и трябва да им предоставят ясна, разбираема и коректна информация. Длъжни са да зачитат неприкосновеността на личния живот на кредитополучателите и да прилагат правила за етично поведение и комуникация с тях.

Забранява се прилагането на агресивно търговски практики по смисъла на Закона за защита на потребителите. Могат да осъществяват комуникация с кредитополучателите единствено по телефона или да пишат писма или имейли, адресирани лично до длъжника. Ако тези изисквания не се спазват, купувачите на кредити ги грози глоба от 5 до 20 хил. лв., ако са физически лица, или санкция от 20 до 50 хил. лв., ако са юридически.

Лихвата, които ще ни начисляват купувачите на кредити и колекторските фирми за времето на забава, не може да надвишава законната, която е Основният лихвен процент, обявяван от БНБ, плюс 10%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 29.04   1672 г. – Армията на Луи XIV напада Холандия. 1770 г. – Джеймс Кук акостира край днешния Сидни (Австралия) и нарича залива Ботани 1859 г. – Започва...