България е на 48-мо място по просперитет в света

11.10.2023 | 12:40
по статията работи: econ.bg
България се отличава в областите на икономиката и образованието. Това е резултат от усилията на страната да подобри своята икономическа структура и образователна система през последните години
България е на 48-мо място по просперитет в света
Снимка: под лиценза на creative commons

България заема 48-то място в света според Индекса на просперитет за 2023 г., съставен от Legatum. Интересен факт е, че през последното десетилетие страната се изкачи с 2 позиции нагоре в тази класация.

България се отличава в областите на икономиката и образованието. Това е резултат от усилията на страната да подобри своята икономическа структура и образователна система през последните години. На фона на глобалните икономически предизвикателства, България се позиционира добре в сравнение с много други страни, пише pixotab.com.

Страната ни изпитва затруднения в областта на социалния капитал. Този показател оценява качеството на обществените взаимоотношения, доверието и социалната свързаност. Независимо от някои подобрения през последното десетилетие, държавата се нуждае от по-широки и устойчиви реформи, за да засили социалния капитал и доверието между гражданите.

Пред страната ни в класацията по просперитет са: ОАЕ, Румъния, Катар и Мавриций, а след нас са Черна гора, Панама, Сейшели и Сърбия. Индексът на Legatum изследва 12 показателя в 167 държави по света. Ето как България се класира по всеки един от тях:

Безопасност и сигурност – 58;

Лична свобода – 51;

Управление – 61;

Социален капитал – 81;

Инвестиционна среда – 53;

Условия за бизнес – 52;

Инфраструктура и пазарен достъп – 52;

Икономическо качество – 43;

Условия на живот – 51;

Здраве – 65;

Образование – 47;

Природна и естествена среда – 64.

Дания, Швеция и Норвегия заемат първите три места в тазгодишната класация за просперитет.

Просперитетът намалява в световен мащаб. Основната причина за това е общата тенденция към влошаване на институциите и демократичните процеси. Икономическите сътресения наскоро също допринесоха за изостряне на структурните слабости в много страни. Този спад в производителността се усеща както в развитите, така и в развиващите се икономики. В резултат на това най-малко проспериращите страни са в по-добра позиция да се справят с тези предизвикателства.

Докато в повечето страни се провеждат избори, демократичните практики се влошиха по света. Изпълнителната власт става по-ограничена, а гражданските свободи намаляват във всички региони. Това неизбежно води до увеличаване на недоволството и нарастващо чувство на „изоставеност“ сред гражданите. Много страни в Европа илюстрират тази тенденция, като техните правителства предприемат все по-недемократични практики.

Същото важи и за гражданските свободи. През последното десетилетие личните свободи се влошиха в цели 108 страни, с нарастваща враждебност към свободата на събиране и сдружаване, свободата на словото и достъпа до информация. Цензурата става все по-често срещана по света, включително в демократичните страни.

Индексът на просперитет на Legatum за 2023 година разкрива важни тенденции в световен мащаб, включително успешните икономически и образователни усилия на България, но и предизвикателства в областта на социалния капитал и демократичните процеси. Глобалните тенденции подчертават необходимостта от устойчиви реформи и укрепване на институциите, за да се насърчи по-доброто бъдеще на страните и гражданите им.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 18.04   1506 г. – Започва строителство на базиликата Свети Петър в съвременния и вид. 1599 г. – Испанският крал Филип III Испански се жени за австрийска ерцхерцогиня...