Петър Ганев, ИПИ: Актуализирането на данъчните оценки е правилна стъпка

23.11.2023 | 09:55
по статията работи: econ.bg
Актуализирането на данъчните оценки на имотите, каквото не е правено повече от 10 години, е стъпка в правилната посока и тази стъпка ще има по-сериозен ефект върху местните приходи на общините
Петър Ганев, ИПИ: Актуализирането на данъчните оценки е правилна стъпка
Снимка: под лиценза на creative commons

Актуализирането на данъчните оценки на имотите, каквото не е правено повече от 10 години, е стъпка в правилната посока и тази стъпка ще има по-сериозен ефект върху местните приходи на общините. Предвиждахме, че тази мярка ще бъде предприета веднага след местните избори. Това каза Петър Ганев, старши изследовател на Института за пазарна икономика (ИПИ). Институтът представи днес акцентите от своето 12-о издание на проучването "Регионални профили. Показатели за развитие 2023".

"Очаквахме, че промяната ще стане през промяна на Приложение 2 в Закона за местните данъци и такси. Да стане чрез актуализация на коефициента за местоположение, както е направена и последната промяна. Въпреки това беше възприет друг подход - да се промени базисната оценка", посочи Ганев.

Чрез този подход оценките ще се съобразяват с промяната на цените чрез механизъм за актуализация всяка година.

Старши изследователят на ИПИ е убеден, че промяната е стъпка в правилната посока. Според него не бива да се допуска подобно изоставане, каквото има сега, на данъчните от пазарните оценки. За имоти в центъра на София разликата, по думите му, е десетократна.

"Това вече ще има по-сериозен ефект върху местните финанси, но пак няма да промени голямата картина и затова продължаваме да настояваме 2 процента от подоходното облагане да остава в местния бюджет. Ефектът там вече ще бъде над 20 пъти по-голям, отколкото би бил ефектът от потенциалната промяна в данъчните оценки", посочи Ганев.

Според него именно това е голяма реформа.

Иначе цялостната му оценка за предприеманите действия в посока децентрализиране на финансовите приходи за местната власт е, че това става на малки стъпки. Като такава малка стъпка той определи и обсъжданата идея част от заведенията да преминат към патентен данък, вместо да плащат корпоративен данък.

"Това е пример за една малка стъпка, подобна на туристическия данък, който от такса стана данък или при практиката с такситата", изброи той. "В общия случай това са полезни стъпки, но не променят драматично собствените приходи на общините", обобщава експертът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...