Денков предупреди, че ако конфликтът в Израел се задълбочи, това ще се отрази върху цените

10.10.2023 | 11:05
по статията работи: econ.bg
Министър-председателят предупреди, че ако войната между “Хамас” и Израел се задълбочи, което е възможно, стана ясно от думите му, това ще има отражение и върху нас като държава, заради идващата зима
Денков предупреди, че ако конфликтът в Израел се задълбочи, това ще се отрази върху цените

По повод навършването на четири месеца от управлението на кабинета, премиерът Николай Денков отговаря на въпроси на живо във “Фейсбук”. Там той заяви, че приоритетът на правителството на фона на разрастващия се конфликт в Израел, е бил да изтегли съгражданите ни от опасните територии.

Министър-председателят предупреди, че ако войната между “Хамас” и Израел се задълбочи, което е възможно, стана ясно от думите му, това ще има отражение и върху нас като държава, заради идващата зима.

Денков успокои обаче, че поетапното вкарване на неруски петрол ни дава възможност да отреагираме. Коментарът му дойде в отговор на въпрос дали трябва да се отмени решението да спре дерогацията на руски петрол.

“Инфлацията се определя най-вече от международните цени на нефта и ако цената отново стигне до 96-100 долара на барел, ще има отражение”, категоричен бе премиерът. Според него по отношение на храните е важно българското производство да бъде подкрепяно, тъй като това ще намали вноса отвън.

“Променяме начина на субсидиране на производителите, за да бъдат подпомогнати повече по-малките и средните производители, които предоставят храната за нашите трапези. Започваме да решаваме проблемите. Има други по-лесни решения от типа на новите програми за сгради на училища, детски градини, студентски общежития и заплати. По приоритетите за Шенген и еврозоната всичко беше спряло. Трябваше да наваксваме”, обясни Денков и добави, че към настоящия момент всичко върви по план.

На въпрос какво е свършило до момента правителството, Денков заяви, че кабинетът е трябвало да рестартира почти всички сектори в държавата. Министър-председателят даде като пример енергетиката и сектора на аграрните производители.

Относно протестите в страната на енергетици и миньори, които продължават вече 12-ти ден, премиерът заяви, че тези хора са били лъгани с години. Той подчерта, че е важно ясно да се разбере, че договорените промени ще се случат, а териториалните планове, по думите му, всъщност им помагали да се адаптират по-добре към промените.

“Искам да разделя хората, които организират тези протести. Голяма част от тях имат политически амбиции. Изследване показа, че голяма част от организаторите са част от партийни листи, появяват се и партийни водачи от няколко ясни партии с проруска нагласа. Организаторите си имат политически искания. Разграничавам ги от истинските притеснения на миньорите и енергетиците, които бяха лъгани много години, че всичко може да продължава, както досега. Не, не може. Технологиите се променят, а България закъснява с промените. Не само в Европа, а и в САЩ имаме много бърза промяна за производство на електроенергия”, посочи още Денков.

“Повече няма да затваряме административно толплоелектрически централи. Трябва да поддържаме енергийната сигурност и с въглищните централи, това са години напред, след това има години за рекултивация на мините. Това са промени поне до 2043-2045 г.”, добави той и настоя, че страната ни трябва да търси заедно решенията.

Денков обаче смята, че докато се търсят политически дивиденти от ситуацията, както е с вота на недоверие, както е с кметската кампания за Старозагорския регион и някои други региони, всеки ще гледа да вдигне напрежението. Според него тези хора няма какво друго да предложат на хората.

Премиерът обясни, че 240 млн. лв. се отпускат за детските градини и училищата и още 240 млн. лв. се дават за студентски общежития – всичко това са капиталови програми, които стартират, но те изискват проекти, стана ясно от думите му. Денков обясни, че често се случва парите да ги има, но да не се използват точно, заради липсата на проект.

По повод въпроса с конкурсите за директори, които трябва да се проведат на десетки места в страната, но бяха блокирани заради обжалването на новата наредба за тях, Денков заяви: “Имаме крайно решение на съда и в момента на обществено обсъждане е поставена променената наредба. Срокът бе 19-20 октомври за предложения и вероятно през ноември-декември може да се обявят нови конкурси. Интересите са, че след приемането на новия Закон за предучилищно и училищно образование, беше използвана системата, за да се назначават лица с политически протекции”.

Попитан дали токът ще поскъпне, той заяви, че има механизми, които няма да позволят вдигането на цената му, тъй като тя е фиксирана до средата на 2024 г., а след това механизмите няма да позволят поскъпване с повече от 1 до 2%. “След това като изтече срокът от 2026 г. отново имаме механизми, които позволяват да се компенсират потребителите подобно на това, което ползваме за бизнеса в момента. В същото време трябва да създадем конкуренция между производителите и разпространителите на ток. Системата ще е много подобна на това, което има с мобилните оператори – ако ви устройва, си оставате при вашия, ако намирате някой, който ви предлага по-евтина услуга, може да се прехвърлите”, обясни Денков.

По повод състоянието на пътищата в страната, премиерът подчерта, че се работи по строителството им, но не с голяма интензивност. Причините – в предишните години е имало строителство, което няма съответните книжа, няма законните основания това строителство да бъде направено, което затруднява продължението на тази дейност. По думите му вторият проблем е, че когато се обявяват големи обществени поръчки, те се обжалват максимално и така се забавят сроковете.

Относно зачестилите тежки инциденти на пътя, Денков обясни, че е създадена организация кръвните проби на водачите за наличие на наркотични вещества да излизат по-бързо.

Голяма част от въпросите към него бяха свързани с темата за пътната безопасност. Точно затова той увери, че отговорните институции правят всичко за намаляване на негативната тенденция, свързана с броя на катастрофите, загиналите и пострадалите.

“В България имаме голям проблем с броя на тежките катастрофи, жертвите и тежко ранените. За това се търсят по-строги мерки. Отнемането на автомобилите е практика, която се използва и в други държави. България не е единствената в това отношение. Като всяка нова мярка се изисква сериозни организационни усилия“, смята премиерът.

В отговор на въпрос относно контролът върху вноса на зърно и храни от Украйна, той заяви, че е същият, а през последните седмици даже завишен спрямо вноса от всички други страни. От думите му стана ясно, че няма индикации за проблеми, а дори напротив – качеството на зърното било много добро.

По повод работата на министрите в кабинета “Денков“, премиерът подчерта, че винаги се е интересувал от това дали те изпълняват програмата, която им е зададена. “Някои от министрите са по-активни в медийното пространство, а други са по-съсредоточени върху тяхната работа и това се вижда. Винаги може да наваксаш, ако не си бил активен в медиите и да кажеш – свърших това, това и това. Докато ако не си свършил работата си, няма как да излезеш и да кажеш – вижте какво свърших. Затова истинската оценка на министрите ще е по това, което са свършили, а не колко често са се появявали пред камерите”, категоричен бе той.

Относно обвиненията отправени от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че министрите в правителството на Денков са “аматьори”, Денков смята, че партийните лидери обикалят страната и “нахъсват актива си” на фона на предизборната кампания за предстоящия местен вот.

“Част от промените изискват мнозинство – в конституцията, регулатори, където без ГЕРБ и ДПС няма как да съберем това мнозинство. Много пъти съм казвал, че аз бих приел подкрепа и от други партии, но те са решили да бъдат твърдо опозиция, бих казал много често агресивно антиевропейска, което няма как да ни събере във вземане на общи решения. Много други решения могат да се вземат без ДПС, но колкото повече подкрепа има, толкова по-добре. Ако трябва да използвам една илюстрация – няма значение дали е черна или бяла котката, важното е да лови мишки”, заяви още Николай Денков.

Той заяви, че единствените притеснения, които има са, дали ще успеят да завършат цикъла, който са започнали с промените в законите и промяната в Конституцията.

“Важното е да успеем да свършим тази работа, защото ако се пресече сега, много от заложените успехи ще бъдат изгубени. Призовавам и БСП, и ИТН да се замислят много сериозно какво искат – дали нови избори, дали искат едно правителство, което да бъде доминирано от ГЕРБ и ДПС, какво искат в края на краищата, защото това, което искаме ние, е да си изпълним приоритетите. Имаме много голям напредък по отношение на членството в Шенген, но разговорът вече е много различен и то благодарение на това правителство”, подчерта министър-председателят.

Денков коментира и темата с бюджета като категорично заяви, че работата върви усилено. “В момента вървят преговорите между финансовото министерство и останалите. Ясно е, че с един бюджет няма как да се удовлетворят всички искания – както социални, така и за различни политики в останалите министерства. Това е работата на финансовия министър – в разговори с мен и министрите да се намери правилният баланс”, заключи той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 15.04   1715 г. – В Южна Каролина индианците убиват 90 английски заселници, което става повод за започване на войната между англичаните и индианците. 1795 г. – Литва е...