Кристалина Георгиева ще се бори за равни права за жените на работното място

16.10.2019 | 17:15
по статията работи: econ.bg
„Никога не се съгласявайте да бъдете по-ниско платени от колегите си мъже, никога!“, призова жените новият управляващ директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева
Кристалина Георгиева ще се бори за равни права за жените на работното място
Снимка: под лиценза на creative commons

„Никога не се съгласявайте да бъдете по-ниско платени от колегите си мъже, никога!“, призова жените новият управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева. Така тя демонстрира амбиция и решимост да се бори за равноправие на жените и мъжете на работното място, предаде Франс прес.

В първия ден от есенните срещи на МВФ и Световната банка Георгиева се обяви в подкрепа на квотите, които ще дадат на жените по-голям достъп до ръководни постове.

„Квотите не са идеално решение, но са едно прагматично решение“, отбеляза тя и подчерта, че „без квоти ще е нужно много, много време“, докато се постигне равен достъп до най-висшите постове в компаниите.

На въпроса на една млада жена каква е рецептата за успех в света на бизнеса и на работното място, ръководителката на МВФ отговори: „Трябва да бъдете компетентна и да проявявате повече самоувереност, а също да се представяте в най-добрата си светлина“.

Позовавайки се на огласен вчера доклад на Фонда, посветен на незаплатения труд, Георгиева подчерта необходимостта да бъде решен проблемът с труда, за който не се плаща възнаграждение, като грижите за деца и възрастни хора и домакинските задължения, извършван най-често от жени.

„Жените полагат средно по два часа повече незаплатен труд на ден от мъжете“, отбеляза Георгиева.

Авторите на доклада посочват, че макар неравенството между половете при неплатения труд в последните десетилетия да е намаляло, то все още е съществено.

Дори в страните с най-голяма равнопоставеност в света като Норвегия жените полагат поне 20% повече незаплатен труд от мъжете, най-вече домакинска работа.

Често жените са принудени да носят бремето на домакинските задължения, а времето, посветено на незаплатен труд, отразява принудите, наложени от културните норми, липсата на обществени услуги и инфраструктура или политиките за отпуските по семейни причини, се отбелязва в доклада.

Дори когато жените извършват заплатен труд, „професионалното декласиране е нещо обичайно, тъй като жените избират работа с по-ниско равнище на компетентност или на непълен работен ден, за да съвместяват платената работа с грижите“ за семейството.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.03   1413 г. – Хенри V става крал на Англия. 1792 г. – Законодателното събрание на Франция официално одобрява използването на гилотината за екзекутиране. 1808 г....