Не е задължително екотуризмът да е скъп*

01.12.2010 | 15:58
по статията работи:
Джордж Кремлис, Ръководител на отдел в Главна дирекция "Околна среда" към Европейската комисия
Не е задължително екотуризмът да е скъп*

Специално за Econ.bg

Интервю на Петър Чернев

В началото на месец ноември 2010 г. в София се проведе Международна туристическа конференция на тема: "Тенденции и иновации в туристическия бизнес". Един от лекторите в събитието, на което Econ.bg беше медиен партньор, беше Джордж Кремлис - ръководител на отдел "Кохезионна политика и оценка на влиянието на околната среда" в Главна дирекция "Околна среда" към Европейската комисия (ЕК).

Джордж Кремлис започва работа в ЕК през 1981 г. Преди да се присъедини към ГД "Околна среда", е бил правен съветник към Правната служба на Общността с прекъсване от три години (1990-1993 г.), през които е бил в родината си Гърция. През този период той е изпълнявал различни функции, сред които съветник на гръцкия министър на националната икономика, национален координатор за вътрешния пазар на ЕК за Гърция и генерален секретар, отговарящ за европейските дела в Министерството на националната икономика. Автор е на редица статии и книги на английски, френски и гръцки език, свързани с темите за европейските политики, институционалното, фирменото, международното частно право и др.

Пред Econ.bg г-н Кремлис сподели мнението си за биодиверсификацията в туризма, екотуризма и зелената енергия.

 

Г-н Кремлис, бихте ли обяснили какво означава биодиверсификация в туризма? Бихте ли дали някои примери.

Джордж Кремлис:

Това е неологизъм. Той използва  понятието биоразнообразие, т.е. - флората и фауната, които трябва да бъдат запазени, както и думата диверсификация. Лично аз го разбирам като различен вид туризъм, що се отнася до типовете и крайните дестинации. Последните акцентират на уважението към околната среда и  биоразнообразието като ресурс на планетата.

Необходима ли е биодиверсификация в туризма?

Джордж Кремлис:

Да. Темата беше обсъдена по време на събитието (Международната туристическа конференция "Тенденции и иновации в туристическия бизнес", провела се в началото на ноември - бел.ред.).  Трябва да популяризираме устойчвия туризъм, както и новите форми на туризъм, които имат отношение към околната среда и културата. Също така трябва да бъде подобрено качеството на живот на туристите и местното население.

Скъп ли е екотуризмът - както за практикуване, така и за поддръжка на инфраструктурата?

Джордж Кремлис:

Не е задължително. Това е така единствено в определени случаи, когато за да се осигури по-добро качество на услугата, цената е по-висока. Ако мога да направя аналогията - бих предпочел леко по-скъпите био продукти заради ограниченото производство.

Развит ли е екотуризмът в Европа?

Джордж Кремлис:

Все по-широк кръг от действия и съоръжения могат да получат финансиране от страна на Европейската комисия.

Имате ли информация за този вид туризъм в България - развит ли е той и какво може да се направи за допълнителното му развитие?

Джордж Кремлис:

Мисля, че страната разполага с богато биоразнообразие и култура. 34% от територията й влизат в състава на екомрежата „Натура 2000". Там, както и по Черноморието и в планините, може да бъдат практикувани такива форми на туризъм.

Движението "Слоу" добива все повече поддръжници.  Може ли екотуризмът да подпомогне каузата и ако да - как?

Джордж Кремлис:

Със сигурност, тъй като този вид туризъм предлага качествено отношение спрямо живота и околната среда.

Достатъчно пари ли влага Европа за екотуризъм? Трябва ли да бъдат създадени някакви преференции в тази насока?

Джордж Кремлис:

Както структурните фондове на ЕС, така Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони, могат да осигурят средства за такъв вид дейности. Съгласно Лисабонския договор туризмът е област, в която ЕС може да предлага свои инициативи и политики.

Много хора говорят за зелената енергия като за следващия "бум  в икономиката", подобно на недвижимите имоти. Доколко сте съгласен с едно подобно мнение?  

Джордж Кремлис:

Съгласен съм. Това може да послужи като промоция на зелената икономика, да насърчи иновациите и да създаде нови работни места. Това е поле, на което ЕС обръща доста внимание.

Запознат ли сте с бума на проекти за зелена енергия в България. Как ще коментирате ситуацията?  Спазват ли се достатъчно европейските закони?

Джордж Кремлис:

Да, спазват се достатъчно. Има определени цели, що се отнася до намаляването на вредните емисии, енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници, които България трябва да изпълни.

Следите ли ситуацията със софийския екозавод? Възможно ли е България да бъде санкционирана или да загуби европари заради бавното развитие на проекта? (Разговорът с г-н Кремлис беше проведен преди да стане ясно, че ЕС ще финансира част от завода - бел. авт.)

Джордж Кремлис:

Не.  Проектът за т.нар. „интегрирана система от съоръжения за третиране на отпадъците" ще се случи и ЕС ще я финансира.

При какви условия проектът ще бъде печеливш? 

Джордж Кремлис:

Има няколко възможности. Едната от тях включва съоръжението да бъде построено от една частна фирма. Тя ще се занимава с дизайна, изграждането и работата на комбината.

В днешно време боклукът е нещо, което носи пари, благодарение на таксите, биомасата, от която може да се добива енергия, компостът и разделно събраните отпадъци, които впоследствие могат да бъдат продадени. От последното нещо Столичната община може дори да печели пари.

Как се справя България с усвояването на парите по Оперативна програма "Регионално развитие"?  Доколко административният капацитет на страната е достатъчен?

Джордж Кремлис:

Нивото на усвояване е все още ниско. Въпреки това са налице признаци на подобрение. Нужно е административният капацитет да бъде подобрен още. Това се налага, тъй като основно общините отговарят за инвестициите в сферата на околната среда и те трябва да се научат как да подготвят качествени проекти.

Какви са очакванията Ви за усвояването на средствата по JESSICA, предназначени за околна среда?  

Джордж Кремлис:

Надявам се България да успее да усвои тези средства.

Готова ли е Европа да задоволява и част от енергийните си нужди със зелена енергия занапред?

Джордж Кремлис:

Определено да. Има някои форми на възобновяеми енергийни източници, които могат да бъдат използвани веднага, стига да спазват законодателството на ЕС в сферата на околната среда.

*Мнението на г-н Кремлис, изказано в интервюто, е лично, и не ангажира Европейската комисия

Редактор: Лили Бончева

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...