Китай създава бизнес паркове с площта на България

15.09.2010 | 17:07
по статията работи:
Ани Симеонова, ръководител на Европейски информационен и иновационен център-Сандански към Enterprise Europe Network
Китай създава бизнес паркове с площта на България

На 2 септември 20 бизнесмени от Сандански, Струмяни, Петрич, Благоевград и София заминаха за една седмица в град Чанчун, провинция Дзилин, Североизточен Китай. Те участваха в Euro-China (Jilin2010) Business Meeting (Евро-китайски бизнес срещи 2010), организирани от Правителството на провинция Дзилин и Клуб за развитие на евро-китайското предприемачество "MECEC".

Организатор на посещението от българска страна беше Бизнес информационен и консултантски център (БИКЦ)-Сандански. Повече за резултатите от срещите в Китай разказа Ани Симеонова, ръководител на групата и шеф на Европейски информационен и иновационен център - Сандански (част от БИКЦ), към Enterprise Europe Network.

Г-жо Симеонова, преди 4 дни от Китай, провинция Дзилин, се завърна българската делегация, водена Вас? Какви са впечатления Ви от посещението?

Ани Симеонова:

Разликата в мащабите, във всяко отношение - инфраструктура, капацитет на фирмите, начин на работа и още много други неща, свързани с начина на живот и културно-историческото наследство на Китай, са поразителни.

Особено силно бяхме впечатлени от посещението ни в Индустриалния парк за развитие на високи технологии, разположен на площ от 55 000 кв. км, половината от територията на България.

В момента там се изгражда и нов индустриален парк в град Чанчун, който посетихме. Площта му е 155 000 кв. км. В него ще бъде съсредоточено производството на автомобилната индустрия, производствено оборудване, оптична промишленост, компютърни 4D-анимации и др.

Начинът на организация на китайските индустриални паркове не може да се сравни с нашите - нито по отношения на инфраструктура, нито по организацията на вътрешната логистика. Мащабите и размахът на работа, както вече споменах, са поразителни!

Всеки промишлен сектор има обособена отделна площ с производствени и административни сгради. Към тях са построени университети, в които учат специалисти за реализация в съответния сектор. Те работят в тясно сътрудничество с производствените предприятия, така че студентите да магат да навлизат, паралелно с обучението си, в същинската част на професията, която специализират.

Какви фирми участваха от България?

Ани Симеонова:

Българската делегация беше представена от 12 фирми от секторите търговия с хранителни стоки, дървообработване, възобновяеми енергийни източници, горива от екологично чисти продукти, международен транспорт и земеделска техника.

В кои от промишлените сектори бяха проведени най-успешни бизнес срещи?

Ани Симеонова:

За българските фирми най-успешни бяха срещите в секторите търговия с хранителни земеделски продукти и хранителни добавки. В останалите сектори успяхме да се убедим за огромната разлика в мащабите на действие и капацитет между китайските и българските фирми. Въпреки това се убедихме, че има големи възможности и потенциал за развитие на съвместен бизнес.

Планира ли Бизнес информационен и консултантски център - Сандански, да организира следващо бизнес посещение в Китай през следващата година?

Ани Симеонова:

През следващата година Сдружение Бизнес информационен и консултантски център - Сандански, ще посрещне официална китайска делегация в България. В нея ще участват ръководители на правителството на провинция Дзилин, фирми и бизнес организации от Китай. Тогава ще бъде сключено споразумение за откриване на китайско представителство в Бизнес Информационен и Консултантски Център - Сандански.

Вицепрезидентът на провинция Дзилин, отговорен за развитие на международните отношения и директорът на Дирекция външни работи с Европейския съюз и САЩ на провинциалното правителствено изразиха официално намерение да бъде създадено китайско представителство в Бизнес Информационен и Консултантски Център - Сандански, по време на официалните ни срещи в Китай. Убедена съм, че това ще улесни обмена на информация за възможностите за развитие на бизнес контактите между Китай и България.

Защо пожелаха представителство да бъде в Сандански?

Ани Симеонова:

Защото нашата организация се намира в Сандански. Доказали сме, че сме сериозен партньор с дългогодишен опит и капацитет за осъществяване на тази дейност. Поддържаме Европейски информационен и иновационен център в Сандански, който е част от най-голямата информационно-консултантска мрежа в Европейския съюз.

Поддържаме много добри контакти с Евро-китайския бизнес клуб на предприемачите и те са преценили, че могат да разчитат на нас за бъдещи по-сериозни начинания.

Благодаря за това интервю!

Интервю на Атанас Атанасов, Югозападна информационна агенция

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...