Иновация възкресява истинските български домати

19.03.2013 | 09:00
по статията работи: Теодора Пенева
Пловдивски учени създадоха хибрид, който връща специфичния аромат на домати, познат от детството ни
Иновация възкресява истинските български домати

Колектив от учени от пловдивския Институт по зеленчукови култури "Марица" към Селскостопанската академия (ССА) разработи иновация в областта на зеленчуковото производство. Те създадоха нов хибриден сорт домати - "Копнеж F1".

Продуктът беше отличен на тазгодишното издание на международната селскостопанска изложба "Агра" като най-добра иновация в категорията "Сортови семена и посадъчен материал". Проявата се проведе традиционно в залите на Международния панаир в Пловдив.

Интересни факти за новия сорт разказаха специално за Econ.bg от Селскостопанската академия.

Носталгията към вкуса на истинските български домати

Доматите "Копнеж" са перфектни за свежа консумация и за промишлена преработка, разказва директорът на научното звено доц. д-р Стойка Машева. Плодовете му са интензивно червени, много едри и тежат средно по 180-280 грама. Имат приятен сладко-кисел вкус и типичен доматен аромат. Особено подходящи са и за консервиране.

123999

Снимка: ССА

Хибридът е признат за нов сорт на Експертна комисия през 2012 г. Тогава се е сдобил със сертификат от Патентното ведомство от 31 август 2012 година. "Копнеж F1" е резултат на целенасочена селекция за повишаване на натуралните антиоксиданти в плодовете и запазване на традиционния български доматен вкус.

Най-ценното качество на сорта е обаче високата биологична стойност, която се определя от концентрираното съдържание на антиоксиданта ликопен (8.29 до 9.95 mg%). Затова доматите са много подходящи за производството на натурални сокове, пюрета и други доматени продукти, които съвсем успешно могат да се използват в профилактичното и диетично хранене като функционална храна.

Експертни характеристики на сорта

124001

Снимка: ССА

Самото растение има много добри характеристики от земеделска гледна точка. Храстът е добре облистен с обикновени, средни до дълги, средно широки до широки листа. Съцветията са прости. Вегетационният период е от 115-118 дни. Плодовете са кръгли, многокамерни, плътни, без целулоза, непукливи, с оптимална твърдост и съхраняемост. Имат нежна кожица и текстура и всичко това ги прави подходящи за прясна консумация. Високото съдържание на сухо вещество, общи захари и титруеми органични киселини дефинират сорта като технологично пригоден за преработка в доматен сок и концентрати.

"Копнеж F1" се отглежда без опорна конструкция, на висока равна леха, двуредова лента, като се спазва общоприетата технология за отглеждане на средноранни детерминантни едроплодни сортове домати. Средните добиви са между 5500-7000 кг от дка. За реализиране на максимални добиви сортът изисква да се отглежда на топли, дълбоки, аерирани, влагоемни и плодородни почви, да се извършва редовно поливане и своевременна и целесъобразна растителна защита.

Доматите са устойчиви на вертицилийно и фузарийно увяхване - гъбни заболявания, при които до плодовете не достигат вода и минерали, вследствие на което увяхват.

Тази статия ви хареса? Присъединете се към Еcon.bg и във Facebook, за да следите всичко най-интересно за икономиката, предприемачеството, кариерата, личните финанси, политиката и обществото!

Оцени статията:
5.00/8
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 26.03   1812 г. – Земетресение разрушава Каракас, Венецуела. 1828 г. – Австрийският композитор Франц Шуберт изнася единствения си публичен концерт. 1841 г. –...