Екип на ЦЕРН ще оцени нивото на ядрената наука в България

24.03.2017 | 16:20
по статията работи: econ.bg
Днес в София се проведе заседание на Европейския комитет за бъдещи ускорители, с участието на генералният директор на ЦЕРН Фабиола Джианоти и служебния министър на образованието Николай Денков
Екип на ЦЕРН ще оцени нивото на ядрената наука в България
Снимка: БГНЕС

Международна комисия от 22 учени от Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) ще направи мониторинг на състоянието на българската ядрена наука представянето на български учени и научни организации в изследванията на организацията, съобщи Министерството на образованието.

Екипът от чуждестранни експерти вече е в България и до около месец ще изготви доклад за нивото в България, след като се запознае с работата на научните институти и висшите училища в тази сфера, както и с националните и международни проекти, които се изпълняват тук.

Днес в София се проведе заседание на Европейския комитет за бъдещи ускорители, с участието на генералният директор на ЦЕРН Фабиола Джианоти и служебния министър на образованието Николай Денков. Министърът представи данни, че в момента се провеждат осем експеримента и изследвания, в които участват над 100 български учени и инженери в областта на физиката на ядрото и на елементарните частици.

В България с ЦЕРН най-активно работят Българската академия на науките, Софийският университет, Медицинският университет и Техническият университет в София, Химико-технологичният и металургичен университет и Пловдивският университет, уточни министърът. Най-силните научни резултати за страната ни са в областта на физиката, медицината, химията, биологическите науки и инженерството, изтъкна той и посочи, че според международните публикационни бази между 2011 г. и 2016 г. 15 066 български автори са създали 23 396 научни публикации, които са цитирани 103 272 пъти след това.

С ЦЕРН се обсъждат и две нови идеи. Едната е за развитие на бизнес инкубатор в "София тех парк" с технологии, разработени в ЦЕРН, а втората е в България да бъде построен център с адронен ускорител, който да се използва едновременно за медицински нужди и за научни изследвания. Според Денков това би бил мащабен проект, който изисква разработване на нови технологии в ЦЕРН, както и организационна и финансова подкрепа от държавата и частни инвеститори.

България е една от най-активните участници в търговете на ЦЕРН и е на четвърто място по спечелени поръчки за оборудване и услуги за 2017 и 2018 г.. Единадесет български фирми са сключили договор с Европейската организация за ядрени изследвания за тази и следващата година на обща стойност над 19 млн. швейцарски франка, допълни Николай Денков.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...