Комисията за потребителите скоро ще излезе с доклад за договорите с телекомите

05.02.2024 | 14:55
по статията работи: econ.bg
Че клаузата за индексиране на таксите на мобилните оператори с инфлацията е неравноправна е позиция, която заеха представителите на повечето официални институции, които бяха на заседанието, с малки изключения
Комисията за потребителите скоро ще излезе с доклад за договорите с телекомите
Снимка: под лиценза на creative commons

Комисията за защита на потребителите скоро ще излезе с доклад за това как да се постъпи с текста от общите условия на мобилните оператори, който им позволява едностранно да индексират цените с размера на инфлацията. Това се разбра от думите на председателя на комисията Стоил Алипиев по време на открито заседание.

Участници в него го призоваха да задейства съдебна процедура чрез колективен иск, чрез която да бъдат обявени за неравноправни клаузите в общите условия на мобилните оператори, които им позволяват да вдигат цените с размера на инфлацията. Аргумент в тази посока е обстоятелството, че ако такъв иск бъде заведен от страна на потребителски организации или отделни хора, то това ще отнеме между 3 и 5 години на съда да се произнесе на всички инстанции. А ако процедурата се инициира от комисията, то това скъсява значително сроковете.

Общата оценка на участниците в дискусията бе, че потребителите не могат да влияят на тази или други клаузи в общите условия на мобилните оператори и следователно са в слаба позиция.

Че клаузата за индексиране на таксите на мобилните оператори с инфлацията е неравноправна е позиция, която заеха представителите на повечето официални институции, които бяха на заседанието, с малки изключения.

Представителят на националния омбудсман обяви, че клаузата е категорично неравноправна. Нина Бояджиева, директор на дирекция в институцията, напомни, че не се счита за индивидуално договорена клауза, която е съставена предварително и следователно потребителят не е имал възможност да й влияе. При това положение въпросният текст излиза, че е във вреда на потребителите. В допълнение на това тази клауза предполага промяна на цените само в посока нагоре, което води до неоснователно обогатяване на мобилните оператори. Потребителят не може да се откаже, защото ще отиде при другия, който също си е индексирал цените. Допълни, че така са структурирани общите условия, че потребителят не се налага изрично да се съгласи с точно този текст както е например при съгласието да се обработват лични данни или срока на договора.

Тъкмо липсата на индексация на таксите по договорите, когато има дефлация, посочи в позицията на Министерството на икономиката и Емил Алексиев, директор на дирекция "Политика а потребителите" в Министерството на икономиката и индустрията. В същото време той отбеляза, че мобилните оператори безспорно имат право да индексират цените си и това е потвърдено с решение на съда на ЕС. Той обаче подчерта, че това не изчерпва казуса, който надхвърля рамките на българското законодателство.

Позицията на ведомството е, че за да не бъде неравноправна клаузата, позволяваща индексация на таксите, трябва да са налице кумулативно три условия: тази възможност да е описана по начин, който позволява предвиждане на промяната; да е фактически обоснована и да не зависи от субективната оценка на мобилния оператор и да е предвидено намаление на таксата, ако инфлацията е спаднала през съответната година. Алексиев обясни, че за министерството първи две изисквания са налице, но не и третото.

Мая Манолова, която освен дългогодишен депутат, но в миналото бе и национален омбудсман, от името на гражданския проект "Изправи се.БГ" обяви, че е налице недобросъвестно поведение от страна на мобилните оператори. Тя обоснова това с нарушението според нея, поне 5 текста от Закона за защита на потребителите. На свой ред спомена и директивата за неравноправните клаузи. "Тук не трябва да има съмнение за неравноправност", обяви тя. Посочи, че организацията, която оглавява, е подготвила предложения как да действа Комисията за защита на потребителите. Те включват указания от страна на председателя й към операторите до 14 дни да отменят тази клауза, за което основание дава член от Закона, по който работя комисията. Според Манолова, която е юрист, ако това не се случи във въпросни срок, комисията има пълно право да отмени със свой акт въпросните условия.

Тя обяви, че в Закона за защита на потребителите неправилно е транспонирано европейското законодателство като вместо санкция от 4% от оборота, получен при прилагане на неправомерни клаузи или 2 млн. евро, е предвидена административна такса от едва 50 хил. лв.

Манолова предлага и Министерството на икономиката, в чиито ресор е защитата на потребителите, да внесе предложение за промени в Закона, което да позволява европейски санкции за случаи, в които клаузи бъдат обявени за нищожни от съд.

По нейни изчисления оборотът, натрупан от мобилните оператори с индексациите през последните 3 години, е общо 120 млн. лв. освен това настоя да се създаде национален регистър на неравноправните клаузи.

На заседанието председателят на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) Иван Димитров напомни, че ведомството не контролира съдържанието на общите условия в договорите на мобилните оператори с техните клиенти от 2007 г. Тогава е изменен Законът за електронните съобщения според съответната европейска директива и с това отпада това правомощие на регулатора. До 2011 г. операторите са предоставяли за сведение общите си условия и след това и тази практика е прекратена.

"В най-кратко време ще излезем със становище как можем да участваме в тази тема", обяви Димитров. Но с уточнението, че КРС има отношение към формирането на цените на мобилните оператори на едро. Преди година с решение на правителството КРС намали наполовина таксите на мобилните оператори за ползване на 5G мрежата с мотива да насочат съответните средства за развитието й.

Сред поканените не бяха представители на Комисията за защита на конкуренцията, затова остана без ответна реплика твърдението на Емил Георгиев, председател на Федерацията на потребителите в България. Той обяви, че за себе си е убеден, че става дума за картелно споразумение между трите телекома. Той изрази учудване от бездействието по темата на редица държавни институции, сред които Министерството на икономиката, което според него може да наложи забрана за прилагането на тази клауза. "Забравяме, че два от операторите - "Виваком" и А1, са били спонсори на футболни клубове. Това означава, че печалбите там са огромни", заключи той.

На свой ред обяви, че един потребител ако се откаже от договора си при индексация на цената не може да отиде никъде освен при друг, който също я е повишил и така се оказва в ситуация, известна като "Параграф 22". Отчете, че има разминаване между практиката в ЕС и условията за българските потребители. Призова всички заедно да подадат жалба до съда, че са против "този терор на мобилните оператори".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...