Ню Йорк Таймс: Българските медии се борят за независимост

20.08.2012 | 14:41
по статията работи: Петя Бързилска
Очакват истинска медийна война преди изборите през следващата година
Ню Йорк Таймс: Българските медии се борят за независимост

"Българските медии се борят за независимост” - с това заглавие онлайн изданието на в. "Ню Йорк Таймс" отбеляза предупреждението на Европейската комисия (ЕК) да наблюдава отблизо медийната свобода в страната ни.

Американското издание пише, че враждуващи бизнес групировки контролират медиите у нас и често ги използват за да обслужват личните си интереси.

Еврокомисарят по телекомуникациите и ръководител на Комисията за медийна политика и регулиране, Нели Крус, заяви, че иска да се срещне със съответните играчи на медийния пазар, когато дойде през септември в България. Тя ще участва в конференцията, посветена на високоскоростния интернет, сочи медията.

Крус отбеляза, че наблюдава все по-голям брой доклади, в които се твърди, че свободата на медиите в България намалява.

"Освен това чета за насилие и смъртни заплахи срещу журналисти”, пише еврокомисарят. "Това е обезпокоително”, допълва тя.

Един от примерите, които дава Крус, са заплахите срещу журналистката от вестник "Струма” Лидия Павлова, която пише по проблемите, свързани с организираната престъпност.

Асоциацията на европейските издатели на вестници също обяви плановете си да разследва обвиненията в ограничение на свободата на медиите у нас, заяви изпълнителният директор на организацията Франсис Кънингам.

От "Ню Йорк Таймс" отбелязват, че повече от две десетилетия след падане на комунизма България, която се присъедини към Европейския съюз през 2007 г., все още се бори за изграждане на силни и независими медии.

"Репортери без граници”, групата, която защитава свободата на медиите по света, класира страната на 80-то място в Световния индекс за свобода на печата. Тя се нарежда на последно място сред страните от ЕС. За сравнение е дадена 2006 г., когато България беше 35-та в световната класация.

Според доклад от април на Организацията на медиите в Югоизточна Европа (SEEMO) все повече журналисти в България приемат като част от работата си съобразяването с различните бизнес интереси на собствениците на медии. Също така те са склонни да премълчават информация, която може да бъде сметната за вредна.

"Собствениците на медии са активни и в други сфери на бизнеса, а това може да се окаже опасно”, твърди Оливър Вуйович, бивш журналист и главен секретар на SEEMO.

Той описва ситуацията като "открита война”, която подкопава демократичното развитие на страната.

Медийните наблюдатели пък настояват България да вземе мерки, за да направи прозрачна собствеността върху медиите.

На пазара има множество обекти, които се борят да оцелеят, тъй като рекламните им приходи често са оскъдни. Тези затруднения пречат на предотвратяването на намесата на политически и бизнес интереси при силните конкуренти.

От изданието не пропускат да отбележат и последните сблъсъци на българските "медийни империи”.

Освен това "Ню Йорк Таймс" се позовава на изказване на ръководителя на Съвета за електронни медии (СЕМ) Георги Лозанов, според когото са нужни нови закони, които да осигурят по-добра защита на журналистите. Той говори и за редакционна независимост от издателите, по-голяма прозрачност на собствеността и по-силни журналистически съюзи.

"Капиталът, който стои зад медиите, не трябва да е определящ за съдържанието”, коментира Лозанов.

Според лондонския медиен анализатор Мариус Драгомир ситуацията у нас вероятно ще се влоши точно преди изборите през следващата година, когато се очаква истинска медийна война.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 20.05   325 г. – Римският император Константин I Велики свиква Първи Никейски събор, на който е прието "Веруюто". 525 г. – При земетресение в Близкия Изток...