563 млн. лв. ДДС е възстановила държавата на фирмите през юли

08.08.2013 | 16:07
по статията работи: Георги Велев
В момента просроченото ДДС е около 226 млн. лв. Натрупаните лихви по забавено изплащане на данъка са около 20 млн. лв.
563 млн. лв. ДДС е възстановила държавата на фирмите през юли

563 млн. лв. е възстановеното ДДС от държавата към фирмите през юли. Това обяви заместник-финансовия министър Людмика Петкова при представяне на новия режим на касова отчетност на ДДС.

Тя добави, че през последните месеци връщането на налога на фирмите се е движело между 430 и 460 млн. лв.

В момента просроченото ДДС е около 226 млн. лв. Натрупаните лихви по забавено изплащане на данък добавена стойност пък досега са около 20 млн. лв, обясни заместник-министърът. Тя допълни, че по-голямата част от невърнатото ДДС е натрупано през първите месеци на годината.

В същото време от Националната агенция по приходите (НАП) отчитат, че не са получили ДДС от фирмите за 450 млн.лв. Оттам вече са предприели действия, за да може държавата да събере налога от компаниите. Ако бъдат събрани тези средства, то те ще отидат за разплащане на ДДС-то към фирмите, припомни Петкова.   

Изплащането на данъка фирмите ще могат да се правят тогава, когато получат стоката си, а не когато се плаща фактурата за нея. Това е идеята на режима за касова отчетност на ДДС, представен от Министерството на финансите. Режимът е различен от стандартната отчетност на налога, обясни Петкова.

Идеята е лицата, които ще начисляват данък при получаването на плащането, той да се отлага до момента, в който ДДС върху доставяните стоки или услуги е платен на доставчика.

Неговото прилагане ще е за лица, които са регистрирани по него и облагаемият им оборот не надвишава 500 000 евро за период не повече от една година назад. Документите на фирмата също така трябва да са изрядни и дружеството да не е получавало ревизионен акт по чл. 177 от ЗДДС или чл. 122 от ДОПК, обясни Петкова.

Тя допълни, че този режим на плащане на стоките е въведен в още 20 страни от ЕС, но не е задължителен в повечето от тях. Изключение са Румъния и Австрия, където системата е за всички. Държавите, неприлагащи режима досега са Белгия, България, Гърция, Дания, Словакия и Чехия.

От новите промени се очаква да се възползват около 200 000 фирми по показател "оборот". За режимът в момента се подготвят промени в закона, ще има обществена консултация и се предвижда той да влезе в сила от 1 януари 2014 г., обяви заместник- министърът.

Целта на въвеждането на касовата отчетност при ДДС е да се намали междуфирмената задлъжнялост на компаниите, обясни Петкова. Друг плюс ще е да се подобри и ликвидността при малките и средни предприятия у нас. Новият режим ще бъде и препятствие за извършване на данъчни измами, обясниха още от МФ. При този режим от ДДС няма да има пропуснат приход за бюджета, отговори Петкова. За измамите от ДДС получаваме различна информация, но те са около 1 млрд.лв. на година, потвърди Петкова.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 14.03   1492 г. – Испанската кралица Изабела заповядва да бъдат експулсирани 150 000 евреи, в случай че не приемат християнството. 1697 г. – Последният свободен град...